Biyopolitik çağda emeğin görünümü
The aspect of labor at biopolitical era
  1. Tez No: 317247
  2. Yazar: ÖNDER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı emek değer kuramının çıkarsamaları ile biyopolitika nosyonunu kullanan analizlerin bir karşılaştırmasını yapmaktır. Değer kuramı, emeğe merkezi bir yer vererek, toplumsal gelişimi emeğin yapılanmasından hareketle açıklar. Bu durum Marx için özellikle geçerlidir. Emek değer kuramının amacı, Karl Marx söz konusu olduğunda, emeğin aldığı biçimleri neden aldığını ve bunların politik sonuçlarının ne olduğunu anlamaya çalışmaktır. Dolayısıyla emek değer kuramı içinde öznellik teorisi barındırmaktadır.Michel Foucault ve Giorgio Agamben'in biyopolitika kavramı ise daha çok iktidar ilişkilerini çözümlemenin aracıdır. Biyopolitika hayatı merkez alan siyasal bir teknolojidir. Biyopolitika yaşamın düzenlenmesi ve yönetilmesiyle ilgilidir. Biyoteknolojik gelişmeler, insani sınırlara giderek daha fazla müdahale etmektedir. Bununla koşut olarak insanların yaşamları da piyasanın konusu olmaktadır. Dolayısıyla bir yandan ekonomik gelişmelerin, emeğin üretkenliğinin, değerlendirilmesi diğer yandan biyopolitik süreçlerin izlenmesi günümüzü anlamakta daha geniş bir perspektif sağlayacaktır. Bu tez projesi her iki teorik hattın ana argümanlarını ortaya koymaya çalışmaktadır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare analysis that uses the notion of biopolitics with the implications of the labor theory of value. The theory of value, gives a central place to labor that explains social development thorough the structuring of labor. This is especially true for Marx. The purpose of the labor theory of value, as Karl Marx is concerned, tries to understand what cause that forms of labor and their political consequences. Therefore, the labor theory of value contains inside the theory of subjectivity.Michel Foucault and Giorgio Agamben's concept of biopolitics is tool for analyzing the power relations. Biopolitics is a political technology that deals with life. Regulation and management of life are related to biopolitics. Biotechnological developments are going to intervene more and more the limits of humane. Also people?s live are being commodified. Therefore, on the one hand evaluation of the economic developments and the productivity of labor, on the other hand monitoring of biopolitical processes will provide a broader perspective to understand the present. This thesis project is trying to understand the main argument of both theoretical lines.