Kent, kentsel gelişim ve güvenlik fenomeni
Urban, urban development and phenomenon of security
  1. Tez No: 728687
  2. Yazar: FATMA FULYA CANKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN GİRAY ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
Tarihsellik süreci içinde post-modern çağda değişen ve dönüşen kent, kentsel gelişim/kentleşme ve güvenlik kavramlarının incelenmesini ve bunlara yönelik, bunlarla alakalı politikalarla uygulamaların gözden geçirilmesini amaçlayan bu tezde temel odak noktası çeşitli boyutlarıyla kentsel düzlem/mekan olup kentte güvenlik temini adına iktidar odakları tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin etkinliği, verimliliği ve sonuçları tartışılmaktadır. Bu bağlamda tez kapsamında güvenlik tartışması açısından askeri kentleşme eğilimi ve bu eğilimin görünümleri çerçevesinde akıllı kentleşme stratejisi ile kapılı/kapalı topluluk oluşumları incelenmiştir. İnceleme sürecinde tarihsellik, güvenlikleştirme pratikleri, biyopolitik ve söylemsel pratikler, yönetimsellik, sembolik ve kültürel politikalar/pratikler, gözetim-tüketim ideolojisi beraberliği, güvencesizlik, yoksulluk, suç ve şiddet olguları, sosyal etkileşimcilik, sosyal dışlanma, yabancılaşma, ötekileşme/marjinalizasyon, kapatma ve sürme pratikleri, ayrışma ve benzeşme, topluluk yaratımı ve farklılaşımı olguları, kimlik ve temsil politikaları, sosyo-mekansal parçalanma, rövanşizm, bireysel ve toplumsal izolasyon ve kamusal çözülme, insani güvenlik gibi kavramlar tartışmanın gelişimini sağlayan ana elemanlar olmuştur. Bu çerçevede kentleşme paradigması çatısı altında post-modern kentte güvenlik adına alınan inisiyatiflerin ve yapılan uygulamaların gerçek anlamda kentsel güvenliğe katkı sağlayıp sağlamadığı ve/veya aksi şekilde güvensizliği körükleyip körüklemediği, güvensizliğe neden olan etmenleri güçlendirip güçlendirmediği hususunun tespiti ön plandadır. Buna dönük olarak tezin ana tartışması; kendisini güvenlik temini olgusuna dayayan ve böylece meşrulaşan, bünyesinde olağanüstü müdahaleleri ve güvenlikleştirme pratiklerinin barındıran paradoksal askeri kentleşme eğiliminin güvenlik temini bakımından etkinliğinin ve sonuçlarının sorgulanmasıdır. Bu kapsamda askerileşme eğilimiyle benzer noktalar taşıyan post-modern olgulardan olarak akıllı kentleşme stratejisinin ve kapılı/kapalı topluluk oluşumlarının ilgili yönleri gözetim-tüketim ideolojisi çerçevesinde incelenmiştir. Somut örneklerin incelenmesi aşamasında Türkiye'deki durum ele alınmış ve ilgili literatürdeki çalışmalardan, güncel haberlerden ve olaylardan oluşan bir örnek kümesi tezde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyzing changing nature of the concepts of urban, urbanization and security with related politics and practices in the context of post-modernity and historicity. Therefore, the main objective of the thesis is that arguing about the consequences and effectiveness of security implementations realized by focuses of sovereignty in the urban space. In this framework, concepts of urban militarization and its appearances as related parts of smart urbanism and gated communities are examinated from the point of urban security policies. During examination, the concepts of historicity, practices of securitization, biopolitics and discourse, governmentality, symbolic and cultural politics, intertwined ideologies of surveillance and consumption mentality, precarity, poverty, criminality and violence, social interactionism, exclusion, alienation, marginalization, practices of closure and exile, differentiation and affinity urbanism, construction of community, politics of identity and representation, socio-spatial fragmentation, revanchism, individual and social isolation and decomposing of public realm and publicness, human security are the main elements that provides evolution of thesis argumentation. In this context, the importance is on detecting the effects of initiatives taken for providing urban security through post-modern urbanization process in the meanings of making a real contribution to security and whether they worsen insecurity or not. Hence the main argumentation of the thesis dissertation is analyzing paradoxical urban militarization which legitimating itself through providing security and including extraordinary interventions with practices of securitization according to this detection. Having similarities with urban militarization, related parts of the concepts of smart urbanization and gated communities are examined through the framework of surveillance-consumption ideologies. In studying concrete examples about this thesis argumentation, the related situation in Turkey, literature investigations and current news/events are creating the source of samples.