Tevfik Rıza Yenal'ın Söz ve Saz isimli yazma müzik eserinin 3. kitabı olan Güfteler bölümünün günümüz Türkçesine çevirisi
The Modern Turkish transliteration of the chapter Lyrics the third Book of the musical work of Tevfik Rıza Yenal's manuscript titled Söz ve Saz (Lyric and Instrument)
- Tez No: 317267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURİ UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 796
Özet
Güfte mecmuâları, mûsikî tarihi bakımından oldukça önemlidir. Bu mecmualar güftelerin bozulmadan zamanımıza ulaşmasını temin etmekle kalmamış ayrıca güftekârlar ve bestekârlar hakkında biyografik bilgi, edebiyat ve mûsikî tarihi bakımından kaynak teşkil etmişlerdir. Bu araştırma, İstanbul Klasik Türk Müziği Korosu ud sanatçısı Osman Nuri Özpekel'in özel arşivinde bulunan Söz ve Saz isimli yazma güfte mecmuasının bugün kullandığımız harflere çevrilmesi şeklinde uygulanmıştır. Güfte mecmuasında Abdülkâdir Merâgi'den başlayıp günümüz bestekârlarına gelinceye kadar kaydedilmiş çok sayıda eser bulunmaktadır. Araştırmada büyük çoğunluğu şarkı formunda olmak üzere 2424 eser tesbit ettik. Bu eserlerin sözlerinin bugünkü alfabe ile yazılması bu çalışmamızın temelini teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Lyrics magazines are indispensible for their contributions in music history. They have not only enabled the preservation of lyrics to this age but also constituted a vital source with respect to biographic information on lyrics writers and composers as well as literature and music history. This particular research study has translated the manuscript titled ?Söz ve Saz (Lyrics and Instrument )? from Istanbul Classical Turkish Music Chorus lude artist Osman Nuri Özpekel?s private archive into contemporary letters. The manuscript includes many recorded musical work starting from Abdülkâdir Merâgi to today?s contemporary composers. We have identified 2424 musical work during the study, most being in song format. Transliteration of lyrics of these work into contemporary alphabet has been the essence of our study.