Alâeddin el-Buhârî'nin Fâdıhatü'l-Mülhidin adlı eseri ve Vahdet-i Vücûd nazariyesine ilişkin eleştirileri
Alaedin al- Bukhari's work titled as 'Fadihatü'l-Mulhidin' and his criticisms to Wahdat al-Wujud theory
  1. Tez No: 317265
  2. Yazar: ABDULMELİK YANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Vahdet-i vücûd nazariyesi, Muhyiddin İbnü'l-Arabî tarafından ortaya konulduğundan beri tartışma konusu olmuştur. Bu nazariye etrafına toplanıp onu savunanlar olduğu gibi ona karşı çıkan, hatta bu düşünceyi benimseyenleri tekfîr edenler de çıkmıştır.Ehl-i Sünnet kelamcıları, genellikle bu görüşe karşı çıkmışlardır. Bu konuda çeşitli risale ve eserler te'lîf edilmiş, reddiyeler yazılmıştır. Bu çalışmamızda Eş'ariyye ekolünden Alâeddin Buhârî'nin ?Fâdıhatü'l-mülhidîn ve nâsıhatü'l-muvahhidîn? adlı yazma eserini, neşre hazır hale getirip araştırmacıların istifadesine sunduk. Bu eser, İbnü'l-Arabî'nin Fusûsü'l-Hikem adlı eserinde yer alan vahdet-i vücûd nazariyesi, Firavunun imanı meselesi, hatm-ı velâyet teorisi, her ibadet edenin ibadetinin sahihliği ve her ma'bûdun ilah olduğu konularına karşı yazılmış bir reddiyedir.
Özet (Çeviri)
The theory of Wahdat al-wujud has been controversial since its beginning. There are proponents of this theory that gathered around it and spread it, as well as who opposed it. Even there are some scholars who criticised this view and expiated who accept and carry this theory.Ahl al-Sunna theologians generally opposed to this view. They wrote various treatises and works on this subject as refutations. In this study, Alaeddin Bukhari who is from Eş'ariye schools and his work entitled as“Fâdihatü'l-Mülhidîn and Nâsihatü'l-Muvahhid”, edited to be presented to researchers. This work contains some criticisms to Wahdatul-wujud theory, the issue of the Pharaoh's faith, theory of hatm al-walayat which is found in Ibn 'Arabi?s book Füsûsü'l-Hikam.