Doping amacı ile kullanılan bazı konjuge anabolik steroidlerin gaz kromatografisi-kütle spektrofotometrisi (GC-MS) ile biyolojik materyalden analizi
Determination of some conjugated anabolic steroids used for doping from biological material by gas chromatography mass spectrometry (GC-MS)
- Tez No: 48125
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
95 ÖZET Konjuge olarak atılan 9 anabolik steroldin idrardan analizleri eritilmiş silika kılcal kolona (dimetilpolisiloksan, 17 m, 0.2 mm, 0.11 p.m) sahip gaz kromatografisinin direkt kılcal arabağlantı ile kuadropol kütle spektrometresine bağlanması ile oluşan gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Testosteron, androstanolon, metandriol, noretandrolon, mestanolon, mesterolon, boldenon, nandrolon ve mibolerondan oluşan anabolik steroidlerin metiltestosteron iç standart olarak kullanıldığında elde edilen bağıl alıkonma zamanları (RRT), iyon parçalanmaları, alt tayin sınırları, idrardan % tüketme verimleri ve istatistiksel değerlendirmeleri, kalibrasyon eğrileri ve denklemleri bulunmuştur. Sağlıklı 10 bayan ve 10 erkek idrar numunesinin çalışılması sonucu endojen steroidlerin idrardaki miktarları ve miktar oranları saptanarak idrardaki steroid profilleri çıkartılmıştır. İdrardan anabolik steroidler çalışılırken, steroidler XAD-2 non- iyonik reçinesi üzerine tutturulduktan sonra, metanol ile elüe edilmişlerdir. Daha sonra p-glukuronidaz ile hidrolizin ardından MSTFA (N-Metil-N- trimetilsilil-trifloroasetamid) /Ditiyoeritritol/ Amonyum İyodür (100:2:3:) (v:w:w:) karışımı ile ısı bloğunda silil türevleri oluşturulmuştur. Son olarak tarafımızdan geliştirilmiş olan sıcaklık programı uygulanarak GC-MS sistemine enjeksiyonu sonucu, analiz tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY The urinary analysis of 9 conjugated excreted anabolic steroids has been done with a gas chromatograph having fused silica capillary column (dimethylpolisiloxan, 17 m, 0.2 mm, 0.11 jj.m) linked with a capillary direct interface to a quadropole mass spectrometer. The relative retention times obtained by using methyltestosterone as internal standard, ion fragmentations, minimum detection limits, extraction yields % from urine and their statistical evaluations, calibration curves and curve equations of the anabolic steroids testosterone, androstanolone, metandriol, norethandrolone, mestanolone, mesterolone, boldenone, nandrolone and mibolerone have been found. After analyzing the urine samples of 10 healthy females and 10 males, the amounts and ratios of endogenous steroids have been found. The endogenous steroid profiles have been given, While analyzing anabolic steroids from urine, the steroids have been absorbed on XAD-2 non-ionic resin and then eluated by methanol. Later on, after hydrolysing with p-glucronidase, the silyl derivatives have been formed with MSTFA (N-methyl-N-trimethyl-trifluoroacetamide)/ Dithioerithritol/ Ammonium iodure) (1000:2:3) (v:w:w) on the heating block. Finally, applicating the temperature programme developed by us, the analysis have been finished by injecting the samples to the GC-MS system.