Bireysel İş Hukukunda özel güvenlik görevlisi
Security officers in Individual Labour Law
  1. Tez No: 317319
  2. Yazar: VİLDAN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye'de her ne kadar yasal zemine sahip olduğu iddia edilse de, 2004 yılında yürürlüğe giren 5188 sayılı Özel Güvelik Hizmetleri Dair Kanun ile özel hale gelen özel güvenlik hizmeti, hizmeti veren özel güvenlik görevlilerinin çalışma alanları ve koşulları kapsamında farklılıklar arz etmektedir. ?Temel Kavramlar? baslıklı tezimizin ilk bölümünde öncelikle özel güvenlik ve özel güvenlik görevlileri kavramları ele alındıktan sonra özel güvenlik yapılanması türleri konu kapsamı ile sınırlı kalmak kaydıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde ise özel güvenlik görevlileri açısından çalışma saatleri ve fazla çalışma durumu ile üçüncü ve son bölümde de iş sözleşmesinin sona ermesi hem 5188 sayılı 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve ilgili mevzuat hem de İş Kanunu baz alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it has been claimed that Turkey has the legal grounds, the private security service presents differences in terms of their work areas and conditions which has become a special private security service with the ?Law No. 5188 Related to Private Security Services? came into force in 2004.In the very first chapter of our thesis titled ?Basic Concepts?; after addressing the private security and private security guards, types of special security structures are discussed with the limited scope of the subject. Working hours and overtime work status of the private security guards are examined in the second chapter along with the termination of the employment contract in the third and the last chapter related with the legislation of the ?Law No. 5188 Related to Private Security Services? and the ?Labor Law?.