Algılanan örgütsel adaletin örgütsel yabancılaşmaya etkisi üzerine Yalova ili kamu ve özel kuruluşlarında karşılaştırmalı bir araştırma
The effects of perceived organizational justice on organizational alienation: A comparative survey on private enterprise and public sectors in Yalova
- Tez No: 317342
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın temel amacı çalışanların algıladığı örgütsel adaletin, örgütsel yabancılaşma düzeyi üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Ayrıca kamu çalışanları ile özel sektörde çalışanların örgütsel adalet algıları ile örgütsel yabancılaşma düzeylerinin karşılaştırılması diğer bir hedeftir. Araştırmada; survey yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Yalova'da kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmeler oluşturmuştur. Geliştirilen ölçekte örgütsel adalet algısını dağıtımsal, prosedürel ve etkileşimsel adalet boyutlarıyla ele alan 28 madde, örgütsel yabancılaşma düzeyini güçsüzlük, anlamsızlık, kuralsızlık, sosyal izolasyon, kendine yabancılaşma ve işe yabancılaşma boyutlarıyla ele alan 32 madde bulunmaktadır. Bu ölçek 401 çalışana uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel adalet algısı ile örgütsel yabancılaşma düzeyi arasında anlamlı, negatif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Algılanan örgütsel adaletin örgütsel yabancılaşma düzeyi üzerinde yaklaşık yüzde 30 oranında etkili olduğu görülmüştür. Çalışmada özel sektörde çalışanların örgütsel adalet algılarının, kamu sektöründe çalışanlara nazaran daha yüksek olduğu görülmüştür. Örgütsel adaletin gelir seviyesi ve öğrenim durumu ile ilişkili olduğu, örgütsel yabancılaşmanın ise cinsiyet ve gelir seviyesi ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Örgütsel yabancılaşma kavramı üzerinde etkili diğer kavramların da göz önüne alınarak daha kapsamlı bir çalışma yapılması veya bu çalışmanın farklı coğrafyalarda, farklı bir örnekleme uygulanması, bundan sonra bu konuda çalışma yapacak araştırmacılara önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to demonstrate the impact of perceived organizational justice of employes? on organizational alienation level. Furthermore the other purpose is to compare the perceived organizational justice with organizational alienation of the employee of public and private sector employees?. In this research, survey method and questionnare technique are used. Public and private sector enterprises which operating in Yalova are consisted the population of this research. In developed scale; there are 28 items which adress the perceived organizational justice with dimensions of distributive, procedural and interactional justice and 32 items which adress the level of organizational alienation with dimensions of powerlessness, meaninglessness, normlessness, social isolation, self-alienation and alienation to work. This scale was applied to 401 employee. According to research results there is a negative and medium level relationship between organizational justice perception and level of ornanizational alienation. Perceived organizational justice has been effective approximately 30 percent on the level of organizational alienation. In the study, the perception of organizational justice of private sector employees? is higher according to employees? of public. Consequently, income level and education status is associated to organizational justice and organizational alienation is associated to gender and income level. To sudy more extensive on organizational justice concept considering to other concepts which impact or to study this subject into other geographies, applying to a different sample are recomended to researchers who work in this subject.