İnternet ve İslam: Din sosyolojisi açısından dini siteler üzerine bir araştırma
Internet and Islam: A study on religious sites in respect sociology of religion
  1. Tez No: 317383
  2. Yazar: RECEP VARDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
İletişim, toplumsal kültürün bir parçası ve toplumun gelişim yönündeki hareketinin önemli bir sebebidir. İlk insanla birlikte başlayan iletişim, insanların birbirleriyle sözlü, yazılı, sesli, görüntülü ve sanal araçlarla kurduğu bağla günümüze kadar ulaştı. İletişimle uzaklar yakınlaştı, zaman daraldı ve dünya önce küresel bir köye, sonra da büyülü küçük kutulara sığacak kadar küçüldü.İnsana ait olan her alanda konuşlanan din, insanlar arası iletişimde ilk günden itibaren söz sahibi oldu. Gelişen ve değişen iletişim araçları da dini öğreti ve mesajları alıcılara iletmek üzere kullanıldı. Günlük yaşamımızda ve kültürümüzde önemli bir yer tutmaya başlayan internet insanların dini inanç ve düşüncelerini de paylaştığı bir alan olmuştur. Hedef kitleye mesajını ulaştırma noktasında din, internetin sunduğu imkânları sonuna kadar kullanmaktadır.Günlük yaşamımızda ve kültürümüzde önemli bir yer tutmaya başlayan internet, aynı zamanda insanların dini inanç ve düşüncelerini de paylaştığı bir alan oldu. İnsanlar internet aracılığıyla kutsal gece ve bayramlarda birbirlerine elektronik posta gönderiyor, dini içerikli sayfaları ziyaret ediyor, haftanın hutbesini dinliyor, dini sohbet ve forumlara katılarak düşüncesini ifade ediyor ve dini hayatı ile ilgili örnek uygulamalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuyor.Bu çalışmada internet ve İslam ve internetin dini öğreti ve iletilerin iletilmesinde kullanılması konu edinilmiştir. Aynı zamanda internette dinin ve özellikle İslam'ın yer alış boyutları, İslam'ı öğrenme, kültürlenme ve İslam toplumunun sosyalleşmesinde internetin sunduğu imkân, fırsat ve olumsuz etkileri incelenmiştir. İnternet, bilgilenme, tanıtım, karşılıklı sohbet, bilgi alışverişi, kitap okuma, kaynak eserlere ulaşma, ibadet uygulamalarını öğrenme, dini soru ve problemlere cevap arama gibi konularda dini iletişimi sağlamaktadır. İnternetle, dini iletiler sınırsız kitleye hızlı bir şekilde iletilmiş ve internet hakikatin ilan edildiği sanal bir alan olmuştur.
Özet (Çeviri)
Communication is a part of social culture and a reason for society`s development. Communication which has started with the existence of first man, has reached today by oral, written, audiol, visual and cyber communication between human beings. By the help of communication, distances have become shorter, time has got shorter and the world has turned into first a global village and then a very small thing that could get into small magical boxes.Religion that is in all fields that belong to man, has always had great importance in the communication between people. Changing and develoing communication tools use religion to relate education and messages to their receivers. Internet which has started to have an important place in our daily lives and culture, has become a place where people share their religious belief and thoughts. Religion uses all the opportunities that internet offers, for sending its messages to the target population.Internet, began to hold an important place in our daily lives and our culture. At the same time internet is an area of people's religious beliefs and thoughts were shared. People are sending electronic mail to celebrate to each others holy nights and holidays, visiting the pages of religious content, listening to sermon of the week, expresses the idea of religion and religious life by participating in chat, and forums related to the exchange of information about the sample applications are located.In this study, the relation between İslam and internet and the usage of internet for transmitting religious education and thoughts, and at the same time the dimensions of religion and especially Islam, Islam, learning, acculturation and socialization of the Muslim community opportunities offered by the Internet, opportunities and negatif effects are examined. Internet gives services like, education, information, chat, changing information, reading, reaching sources, teaching religious practices, religious questions, and looking for solutions for problems. With the help of internet, religious communication can reach a wide group of people, in a very speedy way, and internet has become a virtual place where truth is announced.