Kur'an-ı Kerim'de insan ve özelliklerinin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of human and characteristics in terms of religious education in the Holy Quran
  1. Tez No: 585421
  2. Yazar: ŞAMİL DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHÇEKAPILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Din eğitimi insan içindir; insanın mutlu, huzurlu, dengeli ve üretken bir yaşam sürmesi için insanlığa yapılan ilahi bir yardımdır. Din eğitimi insana dünya hayatında yaşarken zora düşmemesi ve ümitsizliğe kapılıp tükenmemesi için bir takım yön tabelaları, yol haritaları ve değerler sistemi sunar. İnsanın kendi fıtratını tanımasına ait bilgisi çok az olduğu için ne olduğunu; ne olması gerektiğini ve içinde var olan özelliklerini nasıl kullanacağını öğretir. Din eğitimi insana bu noktada yardım etmekte ve kılavuzluk yapmaktadır. İlahi yardım da bu dünyada problemi, sıkıntısı olanlara gelir. Bu yardımın en uygun biçimde gerçekleşebilmesi için dinin insana etki edici öğretileri doğru bir din eğitim anlayışı içerisinde sunulmalıdır. Din eğitiminin ve din eğitimcilerinin en önemli görevi insanları din konusundaki yanlış bilgilerden, bidat ve hurafelerden arındırarak, onlara sağlıklı bilgiler sunabilmeleri ve bu doğrultuda insanları aydınlatmalarıdır. Yanlış bilgi ile yapılan din eğitimi yarardan çok zarar verecektir. Bunun içinde öncelikle iyi bir eğitimci olabilmek için en üst düzeyde bilgi ile donanmak, başta Kur'an ve sünnet olmak üzere bütün İslami ilimleri çok iyi bilmek gerekmektedir. Bunun yanında psikoloji, pedagoji, sosyoloji, felsefe, halkla ilişkiler konularında da bilgi sahibi olmak insanı daha iyi tanımamızı kolaylaştıracaktır. Bunun yanında etkili konuşma, 6 etkili dinleme, hitabet teknikleri, iletişim teknikleri, liderlik eğitimi, problem çözme ve karar verme gibi yeterlilikler konusunda da insanlar eğitilmelidir. Din eğitiminin amacı Kur'an'da Kalem suresinde bildirilen ve Hz. Peygamber'in vasıflandırıldığı evrensel ahlak ilkelerine ulaşabilmektir. Din eğitimi programları oluşturulurken evrensel etik kuralları temel ölçüt olarak ele alınmalı, programların içeriği bu doğrultuda biçimlendirilmeli ve geliştirilmelidir. Günümüzde eğitimin ayrılmaz bir parçası olan din eğitiminin önemi ve gerekliliği ortadadır. Bu sebeple din eğitimi faaliyetlerinin, yöntemlerinin, hedeflerinin, kapsamlarının, sınırlarının ve problem alanlarının henüz tam olarak belirlenemediği ortaya çıkmaktadır. Bu alanla ilgili var olan pratik sorunlar da kendi dinimize, kendi kültürümüze ve toplumsal yapımıza göre çözüme kavuşturulmalıdır. Din eğitimi ve din eğitimcileri halkın dini, psikolojik, sosyal sorunlarına çözümler sunabilmeli, insanların dini ihtiyaçlarını yeterli ölçüde karşılayabilmelidir. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi ve bu eğitim hizmetlerinin yerine getirilebilmesi için de gerekli hukuki düzenlemeler biran önce yapılmalıdır. Kitle iletişim araçlarının giderek yaygınlaştığı ve etkisinin arttığı günümüzde radyo, televizyon ve internet vasıtası ile etkili din eğitimi faaliyetleri yürütülmeli, bu araçların verimli ve daha etkili kullanılabilmeleri için de düzenli ve sistemli bir alt yapı hazırlanmalıdır. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat Fakülteleri tarafından yürütülen din eğitimi hizmetleri yaygınlaştırılmalı ve bu hizmetleri sunanların daha profesyonel olabilmeleri yönünde çalışmalar arttırılmalı ve araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Religious education is for the good of humankind. It is a divine assistance to lead a happy, peaceful, balanced and productive life. It provides a set of directions, road maps and a system of values to ensure that people do not fall into hardships and be driven to despair while living their lives. Religious education helps and guides people as they have little to no information to recognize their own nature. It teaches them who they are, who they can be and how to use one's potential to achieve this goal. Divine assistance comes to people with problems. In order for this assistance to be realized in the most appropriate way, profound creeds of religion should be presented to people with a proper understanding of religious education. The most important task of religious education and educators is to free people from false information, heresy and superstitions by providing them with accurate information and to enlightening them. Religious education with false information will do more harm than good. For this purpose, in order to be a good educator, it is a must to be equipped with the highest level of knowledge of Islamic studies, especially the Qur'an and Sunnah. Furthermore, to have a working knowledge of psychology, pedagogy, sociology, philosophy and public relations will help an educator to understand people better. In addition, they should be educated to have 8 competencies on areas such as rhetoric, effective listening, communication, leadership, problem solving and decision making. The aim of religious education is to reach the universal moral principles stated in the Al-Qalam (The Pen) Surah (Chapter) in Qur'an and which are characterized by Muhammad (Sallallahu alayhi wasallam - May God honour him and grant him peace). While creating religious education curriculum, universal ethical values should be taken as the basic criterion and the content of the programs should be prepared and developed accordingly. Religious education is an integral part of the education system and the importance and necessity of it is indisputable. Nevertheless, it is also clear that the activities, methods, goals, scope, limits and problem areas of religious education have not been fully identified yet. The existing problems in these areas should be addressed in accordance with religion, culture and social structure of that specific group. Religious education and religious educators should be able to provide solutions to the religious, psychological and social problems of communities and adequately meet their religious needs. Necessary legal steps must be taken as soon as possible in order for the religious education to be carried out and these needs to be met. In modern world where mass media is becoming more widespread and influential, effective religious education activities should be carried out via radio, television and internet. An adequate infrastructure should be built in order to use these tools efficiently and more effectively. Religious education services currently carried out by Presidency of Religious Affairs and Theology Faculties should be more accessible and researches should be done in order to make the educators who are carrying out these services more professional.