Ney açkısının tarihi ve teknik gelişimi
Technical and historical progress of the ney making
  1. Tez No: 317395
  2. Yazar: ALİ TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURİ UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Geleneğin icra yapısı hakkında günümüze, sözlü kültürün ve yakın dönem ses kayıtlarının aktardıklarından başka bir bilgi ulaşamamıştır. Fakat tarihi neyler bu bilgileri gelenekten günümüze korumuş, perde oranlarını ve dolayısıyla ses sistemlerini üzerlerinde saklamışlardır. Böylece müzik teorisyenlerine, müzikologlara ve organologlara geniş bir çalışma sahası sunmuşlardır. Bu imkandan hareketle doktora çalışmamız 62 adet tarihi ney üzerindeki açkıların, 1718-1951 yılları arasındaki gelişimini konu almıştır. Bu çalışmada Topkapı Sarayı, Galata Mevlevihanesi Müzesi, Konya Mevlana Müzesi envanterleri ile özel arşivlerde yer alan tarihi neylerin perde oranları ve perde analizleri tedkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarding the patterns of tradition performing, any knowledge has reached the present day except for transmissions of oral history and recent period recordings. Yet, historical neys had conserved this knowledge from past to present, preserved the pitch rates and consequently sounds system on it. Since therefore they have provided broad working field to the music theorists, musicologists and organologists. From this point of view, our PhD thesis discusses the development of ney-making on the sixty-two historical neys in between 1718-1951. In this study, pitch rates and pitch analysis of the historical neys found in the inventories of Topkapı Palace, Museum of Galata Mevlevihanesi, Konya Mevlana Museum and private archives have been scrutinized.