Türkiye'de Hıristiyan olan Müslümanlar: Psiko-sosyolojik bir araştırma (1990-2010)
Muslim converts to Christianity in Turkey: A psycho-social study (1990-2010)
- Tez No: 317396
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Türkiye'de özellikle 90'lı yıllardan itibaren artış gösteren misyonerlik faaliyetleri neticesinde, Müslüman Türklerden Hıristiyanlığa geçen kişiler olduğu görülmüştür. Bu çalışma, 1990?2010 yılları arasında Türkiye'de Hıristiyan olan Müslümanları ele almaktadır. Bir alan araştırması olan çalışmamız, dökümantasyon metodu, katılımsız gözlem, anket ve mülakat yoluyla elde edilen verilerden oluşmaktadır. Çalışmamızda 32 denek 87 soruya cevap vermiş ve mülakatların % 84.4'ü ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiştir.Çalışmamızda, araştırmamıza konu olan deneklerle ilgili kişisel bilgilere yer verilmiş, deneklerin çocukluk ve ergenlik dönemlerinin yanı sıra her iki dönemde dinle ilişkileri incelenmiştir. İslam dinini hangi sebeplerle terk ettikleri irdelenmiş, Hıristiyanlığa geçiş süreci ele alınmıştır. Son olarak, deneklerin Hıristiyan olduktan sonra hangi durumlarla karşılaştığı ve neler yaşadığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
There had been some people who converted to Christianity as a result of great increase in the amount of missionary activities in Turkey in 1990s. Our study contains former Muslims in Turkey that had converted to Christianity between the years 1990 and 2010. İn our research which is mainly comprised of fieldwork, we used the methodology of documentation as well as social distance, questionnaires and interviews and also 32 respondents had answered 87 questions and 84.4 % of interviews were conducted through voice recording.Our work, includes some personal information regarding the respondents?life. Likewise, the childhood and adulthood periods of informents and their relationships with religion in both periods are examined. In addition, the reasons behind their conversion from Islam to Christianity and the stage of conversion are investigated. Finally, the experinces after conversion period that were faced by those converts are described.