Güncel Türk siyasi yaşamında 'siyasal iletişim danışmanı' kavramı
The concept of 'the political communications consultant' in current Turkish political life
  1. Tez No: 317398
  2. Yazar: RAFET AYKUT AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN ASNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Dünyada gelişen ve değişen siyasal eğilimler doğrultusunda siyasal iletişim, siyaset ve siyasal partiler açısından önemli bir noktaya gelmiştir. Siyasal iletişim, siyasal kurumların ve kişiliklerin sadece seçim dönemi ihtiyaç duydukları reklam kampanyaları olmaktan çıkarak, siyasi yaşamlarını sürdürdükleri her anda ihtiyaç duydukları bir olgu haline gelmiştir. Siyasal iletişim, gelişmiş demokrasilerde profesyonel bir süreç olarak algılanmakta ve uygulamaları da ?siyasal iletişim danışmanı? denilen profesyoneller tarafından yapılmaktadır. Bu çalışma, ülkemiz siyasal yaşamı içinde siyasal partilerin ve politikacıların siyasal iletişim yönetimi hakkında yanlış algı ve eksik uygulamaları olduğu kanısından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Çalışmada ?Siyasal İletişim Danışmanı? olarak belirttiğimiz kişiliğin ülkemiz siyaseti içindeki konumu, tanımı, özellikleri saptanmış ve ülkemiz siyaseti için önemli bir ihtiyaç olduğu sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing and evolving in line with the political trends in the world of political communication, is an important point in terms of politics and political parties. Political communication, political parties and politicians that they need not only the election period from being advertising campaigns, the political has become a phenomenon through life every time they need. Political communications is perceived as a profession by developed democracies and it is performed by professional who is called ?Political Communications Consultant?. In this study, our country's political life, political parties and politicians in the wrong perception about the management of political communication and has been prepared on the basis of the opinion that the missing applications. The study,“Political Communications Consultant”mentioned in the politics of personality in the position of our country, the definition, characteristics were determined and the politics of our country also concluded that there is a need for a major.