Kapitalist ilişkilerin eleştirel-ekolojik analizi: Plastik
A critical-ecological analysis of capitalist relations: Plastic
- Tez No: 317437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın odağında, varolan toplumsal yapılara yön veren kapitalist ilişkiler içinde bir meta ve malzeme olarak plastiklerin yerinin tespit edilmesi bulunmaktadır. Çalışmanın temel argümanı ise, kapitalist ilişkileri merkeze alan bir yaklaşımla, toplumsal yapının analizine ekolojik bir perspektif kazandırma zorunluluğunu vurgulamaktır. Bu anlamda, plastiklerin toplumsal yapıdaki yeri ile plastik endüstrisinin temel dinamikleri arasında karşılıklı bir ilişkisellik kurulması gerekmektedir. Bu ilişkiselliğin eleştirel-ekolojik bir anlayışla şekillendirilmesi, çalışmanın literatüre katkısını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is; determining the status of `plastic? as a commodity and material, in the capitalist relations which dominates social structures. The main argument of this study is; to emphasize the necessity to bring in the ecological perspective while analyzing social structures, with the approach which focuses on capitalist relations. In this sense, there should be a interaction between the status of plastics in social structures and the basic dynamics of the plastic industry. The embodiment of the critical-ecological conception with this interaction will constitutes this study's contribution to the social sciences literature.