The fall of civilization: An eco-critical analysis of Ursula K. Le Guin's the word for world is forest and William Golding's Lord of the flies
Medeniyetin çöküşü: Ursula K. Le Guin'in Dünyaya Orman Denir ve William Golding'in Sineklerin Tanrısı eserlerinin ekoeleştiri bağlamında analizi
  1. Tez No: 505091
  2. Yazar: TUBA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TÜBA GEYİKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez Ursula Le Guin'in Dünyaya Orman Denir (1972) ve William Golding'in Sineklerin Tanrısı (1954) eserlerini karşılaştırmalı olarak ekoeleştiri bakış açısıyla inceleyecektir. Bu tezin amacı, uygar insanın doğayla olan yıkıcı ve sömürücü ilişkisinin sebeplerini ve sonuçlarını seçilen romanlar aracılığıyla çevre merkezci bir yaklışımla ortaya çıkarmaktır. Uygar insanın insanmerkezci doğa-kültür düalizmi ve birbiriyle olan hiyerarşik etkileşimi, doğa tahribatının sebeplerini ve sonuçlarını incelerken bu tezin eleştiri hedefinde bulunmaktadır. Bu ekoeleştirisel hedefle uygar insanın doğadan yabancılaşması ve çevresine karşı bitmek bilmeyen tahakküm çabası, Golding'in batılı çocukları ve Le Guin'in insanmerkezci Terralıları aracılığıyla bu tezde eleştirilmiştir. Bu bağlamda, bu tez ilk olarak ekoeleştirisel kuramın ve bu çatı altında gelişmiş olan diğer edebi doğa merkezli yaklaşımların gelişimi hakkında bilgi vererek giriş yapacaktır. Devamındaki gelişme bölümlerinde ise her iki romandaki insanmerkezci, ataerkil ve kapitalist medeniyetlerin doğayla olan sömürücü ilişkilerini sebepleri ve sonuçlarıyla beraber derinlemesine inceleyecektir. Dolayısıyla romanlarda bulunan medeniyetlerin bu düalistik bakış açıları ekofeminist, Marksist-eko eleştiriler ve derin ekolojik felsefe aracılığıyla çevre tahribatının sebebi olarak alaşağı edilecektir. Ayrıca, insanın doğa üzerinde olan tahakküm çabasının nasıl elinde sonunda kendine ve insanmerkezci medeniyetine zarar verdiği her iki romanda da ima edilen savaş bağlamına bağlanarak ekoeleştirisel irdelenecektir. Özetle bu tez, Le Guin'in ve William Golding'in seçilen romanlarındaki insanmerkezci insanın doğadan yabancılaşmasını medeniyetlerindeki kabul görmüş sosyo-ekonomik düalistik bakış açılarının bir sonucu olarak incelemiştir. Bu düalizmlerin sonucu olarak, doğadan yabancılaşan karakterlerin bitmek bilmeyen doğa tahakkümü çabaları doğanın bir parçası olarak kendi yok oluşlarını hazırlıyor görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is going to analyze Ursula Le Guin's The Word for World is Forest (1972) and William Golding's Lord of The Flies (1954) comparatively from an eco-critical point of view. The purpose of this analysis is to reflect the reasons and results of civilized man's destructive and exploitative relationship with nature through these novels through an eco-centered lens. While exploring the reasons and results of ecological destruction, civilized man's anthropocentric nature and culture dualism, and his hierarchal interaction with one another are at the target of this thesis. In this eco-critical perspective, civilized man's alienation from nature and his non-ending domination interests over his environment are criticized through Golding's western boys and Le Guin's anthropocentrically civilized Terrans. In this sense, this thesis firstly introduces the background information about eco-criticism and other literary approaches developed under eco-criticism. Later in the body chapters, the representations of anthropocentric, patriarchal and capitalist civilizations' exploitative relationship with nature in the both novels are going to be deeply analyzed with its reasons and results. While doing so, these dualistic perspectives of the civilizations in the novels are going to be deconstructed as responsible for the ecological destructions by the“civilized”characters through eco-feminist, Marxist-ecocritical perspectives and“deep ecological”philosophy. Furthermore, how attempts of dominating nature by man bring about a twisted ruin and fall of anthropocentrically civilized man in both novels' implied war context is going to be presented through an eco-critical view. Briefly, Le Guin's and William Golding's novels seem remarkable to explore the representations of anthropocentric civilizations' alienation from nature with the effects of their accepted social-economic dualistic ideology. As a result of these dualisms, these ecologically alienated characters' everlasting demand of taming and consuming nature seems to prepare their own destructions as a part of their environment in return.