Türk vergi sisteminde vergi reformları
Tax reforms in the Turkish tax system
  1. Tez No: 317444
  2. Yazar: DİLARA EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkemizde, kamu gelirlerinin yetersizliği ve vergi sisteminin etkinsizliği ?Vergi Reformu? kavramını gündeme getirmektedir. Vergi reformları son zamanlarda vergi sistemindeki sorunlara çözüm getirmek adına sıkça tartışılan ve üzerinde durulması gereken bir konu haline gelmektedir.Bu çalışma ile öncelikle ?Vergi Reformu? kavramı anlatılmaya çalışılmıştır, Türkiye'de yapılan vergi reformları ve yapılması gereken reformlara dikkat çekilmiştir. Dolaylı vergilerin vergi hasılatı içindeki payının azaltılması ve vergi oranlarının düşürülmesi gerektiği görülmüştür. Dolaysız vergilerde en az geçim indirimi ve artan oranlılık gibi adaleti arttıracak uygulamalara daha çok yer verilmelidir. Yatırımlar teşvik edilmelidir, dolayısıyla muafiyet ve istisnalar gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
As a result of deficient public income and ineffective tax system, the `?Tax Reform?? is coming up in our country. Lately, tax reforms case is frequently contestable and coming a special subject to solve the problems of tax system.With this study, firstly, trying to explain the subject of `?Tax Reforms??. Attract attention to reforms which is done and needs to be done in the Turkish Tax System. Decrease to the ratio of indirect tax in the tax revenue and decrease the tax rate is necessary according to this study. For equity of taxation some aplications take more place in the system like a minimum allowance in direct tax and progressivity. Invesments needs to be insentive this means that exemptions and exceptions needs to owerview.