Türk vergi sisteminde reform gereği
- Tez No: 41344
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET: Vergi reformu, Vergi yapısı'nda veya Vergi yükü dagılımı'nda önemli değiliklik önerileridir. Bir çok ülkede son yıllarda, refah ve ekonomik etkinliğin iyileştirilmesi amaçlarıyla vergi reformları yapılmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde makro ekonomik ve yapısal reform politikalarının önemli bir unsuru olarak vergi sistemlerinin yeniden yapılandırılması giderek önem kazanmaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye'de üç önemli vergi reformu yapılmıştır. Osmanlı Mali Sisterm'nin tasfiyesiyle birlikte "Aşar VergisHn uygulamadan kaldırılması; 1950 yılında gelir vergisi reformu ve 1985'de Katma Değer Vergisi reformu vergi sisteminde yapılan temel reformlardır. 1980 sonrası dönemde Türk Vergi SisternFnin yeniden yapılandırılması gerektiği konusu yoğun olarak tartışılmaktadır. Bu çalışma, dört bolümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, vergi reformunun; teorik altyapısı ve çağdaş iktisadi yaklaşımların vergi reform önerilerine yer verilmiştir. ikinci bölümde, Dünyada ve Türkiye'deki, vergi reform çalışmaları ?açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk Vergi Sistemfnde sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de yapılacak vergi reformlarının başarısı için öncelikli olarak vergi idaresinin yeniden yapılandırılmasının ön şart olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kısaca, vergi idaresinin iyileştirilmesi çabaları ile vergi yapısı reformunun birlikte yapılması önemüdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax reform can be defined as a set of proposals which entail either a major change in die distribution of the tax burden or major change in tax structure. Many countries have recently enacted tax reform with the objective to improve economic efficiency and welfare. Restricting tax systems has become an increasingly important element of macroecomomic and structural reform policies in developing countries. Four important tax reforms were implemented in Turkey since the proclamation of the Republic. The government stared the first tax reform movement by phasing out the ottoman fiscal system (It abolished the titles). The basic reforms in the system are“income tax act”of 1950 and“Value-added Tax Act”of 1985. In through out the of W% it has been always discussed to reorganise the tax system of Turkey. In the study have been consisted of three chapters; The first section surveys, explain the theoretical background of tax reform and proposals of tax reform of modern economic approaches. In the second chapter, applications of tax reform in the world and Turkey are explained. In the third chapter, Problems of Turkish Tax System and their proposals have been given summarise. In the final section, contains the results and presenting possible solutions. Consequently, Improved tax administration is a prerequisite for the success of tax reform in the Turkey. In shortly, is importance of combining reform of the tax structure mm a storing efi%t to improve tax administration.