Alternatif bir yatırım ve finansman aracı olarak sukuk: Yapısı işleyişi ve Türkiye piyasası için öneriler
Sukuk as an alternative invetment and financing tool: Structure, implementation and implications for Turkish market
- Tez No: 317481
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dünya ekonomisinin büyümesiyle birlikte, finansal piyasalar gelişmekte ve her geçen gün yeni bir finansal ürün piyasaya girmektedir. Son yıllarda bu ürünlerin başında faizsiz finansal ürünler gelmekte ve bir çok çeşit sunmaktadır. Faizsiz finansal ürünlerin; portföyleri çeşitlendirmek, farklı ürün ve hizmet sunmak ve piyasadan inançları gereği uzak duran yatırımcıları piyasaya çekmek için iyi bir alternatif oluşturduğu görülmektedir. Faizsiz finansal ürünler arasında en hızlı büyümeyi gerçekleştiren sukuk, Türkiye piyasasına yeni bir ürün olarak sunulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik durumun istikrarlı olması ve son yıllardaki ekonomik büyümenin dünya ortalamasının üstünde gerçekleşmiş olması dolayısıyla sermaye piyasalarını da olumlu etkilemiştir. Bu nedenle Türkiye piyasası gelişme göstermektedir. Katılım bankalarının, kendi prensipleri gereği faizli finansal piyasa araçlarından uzak durmalarından dolayı Türkiye piyasası faizsiz finansal araçlara ihtiyaç duymaktadır. Sukuk ile bu alandaki açık bir anlamda giderilmeye çalışılmaktadır. Sukuk, Türkiye piyasasına ?kira sertifikası? olarak sunulmuştur. Bu çalışma ile Türkiye piyasasına sunulan sukuk ürünü detaylı bir şekilde ele alınmış, yapısı ve işleyişi anlatılmıştır. Elde edilen nitel ve nicel veriler ışığında sukukun, Türkiye piyasasına iyi bir alternatif oluşturacağı ancak çeşitli eksiliklerinin olduğu görülmüştür. Bu eksiklerin giderilmesi ve sukuk piyasasının etkili bir şekilde büyüyebilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Parallel to the growth of the world economy, financial markets are developing and new financial tools are being introduced to the markets each day. For instance, Islamic financial tools are playing an important role on emerging markets. Furthermore Islamic financial tools, providing different products and services, are seen as good alternatives for portfolio diversification and attract investors staying away from conventional financial markets as a consequence of their beliefs. Nowadays Sukuk, the fastest growing part of Islamic financial markets, is also being tried to be introduced on the Turkish market as a new financial tool. Also, having a stable economic situation and achieving economic growth above the world average, Turkey?s economy on last decade had influenced its capital markets in a positive manner. Therefore, Turkish financial markets has been in a developing trend too. In this climate, Turkey needs Islamic (interest-free) finacial tools due to incorporate its participation banks into the markets which are mostly stand apart from interest-free financial tools because of their principles. It is also expected to overcome the problems of participitation banks in this field. Sukuk is firstly presented as a ?rental certificate? in Turkish market. In this study, structure and implementation of Turkey case of Sukuk is described and examined in detail. In the light of qualitative and quantitative data examined, Sukuk is considered to be a good alternative for Turkish market but several deficiencies has been found in these research. Finally, a number of policy implementations are suggested to resolve these problems and empower the effective growth of Turkey?s Sukuk market.