Personel seçim sürecinde aday başvuru yolları ile iş doyumu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research between the applicant application ways in the employee selection process with job satisfaction and the intention of release
  1. Tez No: 317503
  2. Yazar: ÖZGE AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İşletmenin varlığını ve devamlılığını sağlayan en önemli güç insan gücüdür. Yaşanan yoğun rekabet ortamında işletmenin verimliliğinin azami seviyeye çıkarılması; işletmenin yapı ve ihtiyaçlarının doğru analiz edilerek, bu ihtiyaca uygun çalışanların seçilmesi ve iş doyumlarının sağlanmasıyla gerçekleşebilir. Bu çalışmada iş doyumu ve işten ayrılma niyetine etki eden faktörlere göre işe alım sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalara değinilmiş ve adayların başvuru yollarının etkileri detaylı olarak incelenmiş ve analiz edilmiştir.Bu çalışmanın üç ana amacı bulunmaktadır. Bunlar; iş doyumu ve işten ayrılma niyetinin katılımcıların demografik özellikleri ile ilişkisinin incelenmesi, işe alım sürecinde iş doyumunu etkileyen faktörlerden başvuru yollarının araştırılması ve iş doyumu ve işten ayılma niyeti üzerinde etkisi olup olmadığının incelenmesi şeklinde ifade edilebilir.Bu amaçla oluşturulan anket formu İstanbul ilinde perakende sektöründe faaliyet gösteren özel bir firmaya ait 75 mağazanın çalışanlarına uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, iş doyumu ve işe alım süreciyle bazı demografik özellikler arasında; işten ayrılma niyeti ile iş doyumu arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Günümüzde işletmelerin işe alım süreçlerinde doğru stratejileri izleyerek çalışanların iş doyumlarını arttırmaya çalışması kendilerine büyük rekabet avantajı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The most important power of a firm is human power which provide firms existance and permanance. In the circle of deep rivalry getting firm?s efficency high can be possible with; analysing firms structure and requirements properly, selecting proper employee for the requirements and providing their job satisfiction. In this study, based on factors that affect job satisfaction and turnover intentions points to be considered in the hiring process and the candidates application ways the effects of remedies have been examined in detail and analysis.This study three main objectives. These are can be expressed as; examination of the relation between job satisfaction and intent of release with attendant?s demographical specialities. Determination of the candidate application ways affect the job satisfaction to concider it in the recruitment process and job satisfaction has an effect on the intent of release or not.Questionnaire which is created for this purpose have been implemented among employees of 75 stores which are owned by a corporation,operates in retail sector in İstanbul. Evidences gained via research show that there is significant relationship between job satisfaction with hiring process and some demographic characteristics also between intent of release and job satisfaction. At the present day, trying to increase job satisfaction of employees by pursuing right strategies in hiring phase of corporations will provide great competitive advantage to them.