Konaklama işletmelerinde işgören bulma ve seçme sürecine yönelik bir araştırma: Kapadokya örneği
A research on the process of finding and selecting employees in hospitality industry: The case of Cappadocia
- Tez No: 769994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZGÜL KATLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Turizm endüstrisinde, özellikle müşterilere doğrudan hizmet sunan ve ön kısımlarda çalışan işgörenler çalıştıkları markaya ait etik değerleri ve ilkelerini ortaya koyan bir hizmet anlayışı ile hizmet sunmalıdır. Bunu gerçekleştirmek isteyen işletmeler kalifiye personel istihdam etmeli ve bu kişileri işletmeye çekebilecek insan kaynakları yaklaşımı benimsemelidir. Çünkü işgörenler tarafından yapılan bir hata nedeniyle işletme müşterisini tamamen kaybedebilmektedir. Bu nedenle iyi eğitimli, yetenekli ve tecrübeli kalifiye olarak nitelendirilen işgören mükemmel olarak nitelendirilen hizmet kalitesini sağlayabilir ve iyi bir konuk deneyimine yardımcı olabilir. Araştırma sonucunda“İnsan Kaynakları Departmanı, İnsan Kaynakları Planlaması ve İşgören Seçimi”olmak üzere 3 tane tema oluşturulmuştur. Ayrıca birçok otel işletmesinde insan kaynakları departmanının bulunmadığı, bu departmanın görevinin otelin yönetici/sahibi tarafından yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. İnsan kaynakları departmanın olmamasında otel sahiplerinin/yöneticilerinin iş yükünün arttığı görülmüştür. Ayrıca işgören alım sürecinde herhangi bir test yapılmadığı, bu süreçlerin aday işgörenden CV alınması, başvuru formu doldurtması ve yüz yüze görüşmeler yapılarak işgören ihtiyacının giderildiği sonucuna ulaşılmıştır. Yüz yüze görüşmelerde otel sahipleri/yöneticileri iyi bir dış görünüşe, olumlu referansa, deneyim, dil bilgisi gibi kavramlara dikkat ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the tourism industry, especially employees who provide direct service to customers and work in the front areas should provide service with a service understanding that reveals the ethical values and principles of the brand they work for. Businesses that want to achieve this should employ qualified personnel and adopt a human resources approach that can attract these people to the business. Because, due to a mistake made by the employees, the business can completely lose its customer. Therefore, a qualified employee who is well-educated, skilled and experienced can provide excellent service quality and contribute to a good guest experience. As a result of the research, three themes were created:“Human Resources Department, Human Resources Planning and Employee Selection”. In addition, it has been concluded that there is no human resources department in many hotel businesses, and the duty of this department is done by the manager/owner of the hotel. It has observed that the workload of hotel owners/managers increased in the absence of a human resources department. In addition, it has been concluded that there is no test in the recruitment process, and that these processes are met by obtaining CV from the candidate employee, filling out the application form and making face-to-face interviews. In face-to-face interviews, it was concluded that hotel owners/managers pay attention to concepts such as good appearance, positive reference, experience and grammar.