Personel seçimi ve tedariği: Bir uygulama
Staff provision and selection: An application
  1. Tez No: 109181
  2. Yazar: TÜLİN BÜYÜKCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RANA ÖZEN KUTANİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Personel Tedarik ve Seçimi: Bir Uygulama Personel seçimi, işletmede boşalan, boşalacak veya yeni oluşturulacak görevlere iç ve dış kaynaklardan işin gereklerine en uygun kişi ya da kişileri seçmektir. İşletmeler işgörenin kabul sürecinden önce hazırlık çalışmalarını yapmalıdırlar. Hangi bölüm ve işlere eleman alınacağı ve bu işlerin özelliklerinin neler olduğunu belirlenmesi önem arzetmektedir. Bu çalışma iş analizi aracılığı ile gerçekleştirilir. Böylelikle boşalan ya da yeni açılan bir işin tüm nitelik, nicelik, ustalık ve çalışma koşullan açıkça belirlenir. Bu işlem gerçekleştikten sonra iş analiz ve tanımlarından elde edilen verilere göre boşalan işlere alınacak elemanlarda aranacak nitelik ve yeteneklerin saptanıp iş spesifikasyonuna uygunluğu araştırılmaktadır. Yeni personelin işletmeye gerekliliğine karar verilip, işin genel yapısı ve nasıl bir işgörenin işe alınacağı saptandıktan sonra ilk düşünülmesi gereken personelin, kaynaklardan hangisinden sağlanacağıdır. Genelde bu işletmelerin personel politikası ile ilgili bir konudur. Fakat, giderek artan işletmeler tarafından eleman seçimlerinde dış kaynaklan kullanma yolu tercih edilmektedir, özellikle yeni kurulan ve büyüme süreci içinde olan işletmeler için danışmanlık firmalarının kullanımının yararlı olabileceği düşünülmektedir. Dış kaynaklardan eleman bulunması için başvurulan kaynaklar şöyle sıralanabilir; Reklam ve İlan, Özel İş Acentalan, Arkadaş, Akraba ve Tanıdıklar, Eskiden Orada Çalışmış Kişiler, Profesyonel Organizasyonlar, Okullar, Kolej ve Üniversiteler, Danışmanlar. İç kaynaklar ise işletme içindeki terfi ve tayin uygulamalarıdır. Uygulamada iç kaynaklara başvuru dikey ve yatay düzeyde iş değişikliklerine yol açmaktadır. Dikey düzeyde bir uygulama varsa yükselme, yatay düzeyde ise transfer gerçekleşmektedir. İnternet de insan kaynağı seçim sürecinde aday toplama, mevcut IVpotansiyeli görüp kaliteli işgöreni işletmeye kazandırma amacıyla günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. Eleman alımı uzun ve her aşaması büyük özen gerektiren bir süreçtir. Firma için eleman secimi süreklilik gösteren bir iş ve bir takım aşamalardan oluşmaktadır. Adayların iş gereklerine uygun olup olmadığım tespit etmek amacıyla seçim smavı yapılmaktadır. Bu süreçte kullanılan metoda göre aşamalar da farklılık gösterecektir. Şöyle ki mülakat, psikoteknik testier, değerleme merkezleri ya da başvuru belgeleri yöntemlerine göre işlemler değişecektir. Seçilen yönteme göre süreç gerçekleştirilecek ve son aşamalardan biri olan adayların mesleki geçmişleri araştırılacaktır. İlk seçim listesi oluşturularak, bölüm yöneticileri ile adaylar tek tek görüştürülecektir. Kabul edilen adayların sağlık kontrolü yapılarak işe alma karan verilecektir. Böylece personel seçim süreci gerçekleştirilmiş olacaktır. Yukarıda işlenen teorik bilgilerin pratik hayatta uygulanış biçimini görmek ve analiz etmek amacryla bir uygulamaya gerçeMeştirilrniştir. Bu çalışmada iç ve dış kaynaklar hakkında genel çerçeveler çizildikten sonra, özellikle dış kaynaklardan olan personel danışmanlık firmaları üzerinde durulacaktır. Bu düşünceden hareketle bir danışmanlık hizmeti veren firmayla çalışan beş işletmenin personel alım süreci incelenmiş ve varsayımlar doğrultusunda sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Staff Provision and Selection: An Application We can express the selection process as to choose the most qualified person or people for your vacancy from internal or external sources. Before the candidate's acceptance, there are some preperations need to be done. Like identifying the job or to find out which section needs a new employee This work done by work analysis asistance. In this way quality, quantity,expertise and conditions are clearly describes for the Job. After this step the data which are gathered from work analysis and desriptions compares to person spesifications, quality and ability to see if they match in the other words to see if the person is suitable. After the decide to necessity of a new employe, describing the job and which candidate is going to be hired. First thing in mind which source should be used. Usually this connected to the companie's human resource policies but increasing in number of companies using external sources for choosing a new employee. Espacially recruitment companies and new organizations are using consulting agencies. External sources may lasted like this; Advertising and announcing, Private work agencies, relatives and acquaintances, people used to work there profesional organizations, schools, colleges and universities, advisers. Internal sources are promotion and appintment applications. Apllying at internal sources leads to vertical and horizontal changes of work. Vertical changes mean to be promoted and horizontal changes are transferring. Nowadays human recources at the internet started to use for gathering potantial candidates while the selection process is in use and hiring the qualified one for the company. VI '£^^eköğretİm mmwGetting a new employee is long process and needs to handle with great care. Selection is continuous process for the company. This process has different levels. These levels depend on whichmethod has been choosen for the selection. Like interviewing, psychological tests, assessment centers or application forms there are selection tests to find out if the candidate is suitable for the tesk. While the process goes first the short listing needs to be done, and men line managers and the candidates interview by one to one. After mat it is time of making decision to hire the successful candidates by checking their health. By the making this decision selection process comes to end. From this departure point five companies; which works with a firm that gives an advisory mainternance, staff selection process brings conclusions with directions of examinations and assumptions. This dissertation's aim is to evaluate of the effectiveness of a person who hired from the firm which gives advisory maintenance which is one of the compaaie's staff providing sourcess.That is why we tried to put into practice to see and analysis this theoretical knowledge which dissussed above how to put into practice. VH