Avrupa Birliği'nde demokrasi açığı ve federalizm
Democratic deficit and federalism in the European Union
- Tez No: 317535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde, federalizmin ve federalist projelerin Avrupa bütünleşmesi üzerindeki etkisi genel hatlarıyla ele alınmakta ve Avrupa Tek Senedi ve Maastricht Antlasması sonrasında siyasi bütünleşmeye doğru hareket eden Avrupa Birliği'nde var olan demokrasi açığı sorununa dikkat çekilmektedir. Demokrasi açığının Avrupa Birliği'nin bugününü ve geleceğini tehdit ettiği gerçekliğinden hareket edilerek, Avrupa Birliği'nin demokrasi problemlerini çözebilmesi ve Avrupa vatandaşlarına karşı daha demokratik ve şeffaf olabilmesi için bir federasyon halini alması gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of federalism and federalist projects on European Integration is roughly discussed and the existing democratic deficit problem in the European Union, which moves towards the political integration after the SingleEuropean Act and the Maastricht Treaty, is pointed out. Moving out from the reality that the democratic deficit has been threatening the today and the future of the European Union, it is argued that the European Union has to adapt a form of federation in order to solve its democratic problems and become more democratic and transparent to the European citizens.