İdil-Ural bölgesi düşünürlerinden Ziyaeddin Kemâlî ve kelâmi görüşleri
The research of Ziâ Kemâlî who is famous thinker of Volga-Ural region end his theologically views
  1. Tez No: 317538
  2. Yazar: RİFAT SUYARGULOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez, bir Giriş ve üç Bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verdik.İlk bölünde Ziyaeddin Kemâlî'nin hayatı, ilmi yönü ve hareketleri gibi hususlara yer verdik. Bu çerçevede Kemâlî'nin hayatı ve ilim tahsilini belirttikten sonra, onun dönemindeki bazı siyasi ve dini şartlardan bahsetmeye çalıştık. Bunun yanında Kemâlî'nin siyasi tercihlerini ve sosyal değişimler konusunda görüşlerini de dile getirdik. Bu bölümden bir taraftan Kemâlî'nin kim olduğunu belirtmektir, diğer taraftan onun hangi şahıs ve olaylardan etkilendiğini incelemektir. Bunun sebebi, onun hayatı ve düşünce yapısı arasında sık bağların olmasıdır.İkinci bölümde Kemâlî'nin İslam ve diğer semavi dinlere bakışını ortaya koyduk. Onun nazarında İslam dinin kadın, kölelik, cezalar vs. meselelerle ilişkisini incelemeye çalıştık.Üçüncü bölümde Kemâlî'nin kelâmî ve felsefi görüşlerini açıkladık. Bu bölümden maksat, onun hilafet, nübüvvet gibi klasik kelâmî konulara bakışını, diğer kelamcı ve yanında bulunan ceditçi ve modernistlerin görüşleriyle birlikte ortaya koymaktır. Sonucunda Kemâlî'nin hangi kelâmî gruba daha yakın ve kimden daha çok etkilendiğini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and three chapters. We have information about the content and method in the preparation of the introduction of the thesis.The first split across the Ziyaeddin Kemâlî life, we have included issues such as intellectual direction and movements. In this context, the life and science education in Kemâlî after being tried in his time to talk about some of the political and religious conditions. In addition we also expressed Kemâlî?s views on the political preferences and social changes. This section is to specify who is on the one hand Kemâlî the other hand, persons and events which affected her to investigate. He reason for this is that the links between the common structure of his life and thought.In the second chapter we have introduced Kemâlî view of Islam and other monotheistic religions. According to him, the Islamic religion, women, worship, we tried to analyse the relationship between penalties and other issues.In the third chapter we explained Kemâlî theological and philosophical views. Purpose of this section, the classical theological issues like caliphate and prophet hood Kemâlî opinion, in addition to other innovative and modernist theologian and with views to reveal. Which is the last part of the thesis we explained that Kemâlî is more closer and theologically influenced by the group.