Kur'an'da nur kavramı
The concept of the Qur'an light
  1. Tez No: 317537
  2. Yazar: AZAT KARİMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, bir Giriş, iki Bölümden ve Sonuç Yerine paragraftan oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verdik.İlk bölümde, nur kelimesinin sözlük ve terim manaları üzerinde durduk. Nurun değişik ilim dallarınca nasıl algılanıp yorumlandığını; felsefe, tasavvuf, tefsir ekollerince nura ne tür anlamlar yüklendiğini, sıfat ve özelleklerinin neler olduğunu, (kısacası mahiyetini) incelemeye çalıştık.İkinci bölümde Kur'an-ı Kerim'de nurun kullanış biçimlerini inceledik. Nur kelimesinin Allah (c.c.), kitap, Peygamber (s.a.s.), hidayet gibi manaları ifade ettiğini bu bölümde açıkladık. Bölümün başından itibaren Kur'an'da bizzat geçen âyet-i kerimeleri ön plana çıkarmaya gayret ettik.Sonuç Yerine bölümünde de çıkardığımız sonuçları kısaca ifade ettik. Nur kelimesinin Allah (c.c.), kitap, Peygamber (s.a.s.), hidayet gibi bu dört mana için alimlerin yaptıkları yorumlara ve rivayetlere göre hangisini tercih ettiklerini açıkladık. Ayrıca hülasa olarak nur kelimesinin incelenmesinin amacı, nur-hidayet ilişkisi, nur kavramının hususiyetlerini bilmemizin değeri ve de çağımızın en çok atıf yapılan psikologlarından biri olarak kabul edilen Mihay Çiksentmihaiy'in mutlu hayat yaşama anlayşının konumuzla olan ortak noktalarını dikkate aldık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an Introduction, and Concluding Remarks paragraph consists of two parts. We have information about the content and method in the preparation of the introduction of the thesis.In the first part, the word light on the meaning behind the term dictionary and stopped. The perception of science is interpreted in different branches Nur, philosophy, mysticism, what kind of commentary with schools meanings nura is installed, the adjective and what is going on features, (in short, nature) tried to elaboration.Ehamined usage in the second chapter in the Qur'an Nur. Word Nur Allah (SWT), the book of the Prophet (s.a.s.), as guided by mean meanings explained in this section. The Qur'an, the verses from the beginning of the section itself we have endeavored to come into prominence.Concluding Remarks We have stated briefly in the section extracted from the results. Word Nur Allah (c.c.), the book of the Prophet (s.a.s.) as guidance for these four importance According to rumor, they would prefer to scholars and explained their interpretations. In addition, extracts purpose of the examination of the word nur, nur-guided relationship, and in light of the concept of the value of knowing our time features regarded as one of the most cited psychologist Mihay Çiksentmihaiy'in have considered the common points with the positioning of understanding to live happy lives.