İthal ham petrol fiyat değişimlerinin genel fiyat düzeyine etkisi
The effect of crude oil import prices on general price level
  1. Tez No: 317560
  2. Yazar: PINAR ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Enerji sektörün toplumların gelişmesi ve kalkınması açısından önemli bir yere sahiptir. Ülkelerde sanayileşmenin ve kentleşmenin artması yüksek enerji taleplerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle son yıllarda enerji sektörü tüm dünyanın gündeminde olan bir sektör haline gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda da enerji sektörünün daha fazla önem arz etmesi beklenmektedir. Çünkü Türkiye gibi birçok ülke artan enerji taleplerini karşılayabilmekte yetersiz kalarak artan talebi karşılamada dışa bağımlı durumdadır. İthal edilen enerji kaynaklarının fiyat artışları ülke ekonomileri üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu çalışmada enerji kaynaklarının üretim ve tüketim değerleri incelenerek, enerji sektörünün Türkiye ekonomisindeki yeri ve ithalata bağımlılığı girdi-çıktı analizi ile incelenmekte ve ham petrol fiyat artışlarının sektörel fiyat düzeyine ve genel fiyat düzeyine olan etkisi ile ilgili olarak farklı senaryolar çerçevesinde simülasyonlar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy sector is very important for growth and development of societies. Energy demand is come with because of the rise of industrialization and urbanization of countries. Therefore energy sector is on the agenda of all around the world. Also, in the coming years, energy sector is expected more important. Because many countries are inadequate for growing of energy demand and are dependent to foreign resources, like Turkey. Increasing prices of imported energy resources gives negative impact on country economies. In this work, production and consumption of energy resources are analysed, the place of energy sector in Turkish economy and dependence of energy sector in Turkey is examined with input-output analyse. Furthermore, in this work there are simulations around the different scenarios about the effects of increasing of crude oil prices to sectoral and general price level.