Göç kontrol mekanizması olarak biyometrik sistemlerin etkinliği: Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri uygulamalarının Türkiye'ye etkisi
Effectiveness of biometric systems as an immigration control mechanism: European Union and United States of America implementations? influence on Turkey
- Tez No: 317559
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Göç ve güvenlik kavramları arasındaki ilişki 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de yaşanan terör olayı ve bu olaya karışan teröristlerin yabancı olmaları ile birlikte önemli bir konu haline gelmiştir. Ülkeler, hem yasadışı göçü engellemek hem de sınır güvenliğini daha etkin hale getirmek için farklı önlemler almaktadır. Göç yönetiminde uygulamaya konan tedbirlerden bir tanesi biyometrik sistemlerin kullanılmasıdır. Günümüzde birçok ülkede pasaportlarda, vize işlemlerinde ve sınır kapılarında biyometrik sistemler kullanılmaktadır. Biyometrik sistemler güvenliği artırmak ve sık seyahat eden yolcuların işlemlerini hızlandırmak üzere kullanılmaktadır. AB ve ABD uygulamaları, bu kapsamda detaylı olarak tartışılmaktadır. Bahsedilen iki uygulama, diğer ülkelerle birlikte Türkiye'ye de etki etmiştir. Bu çalışmada, göç kontrol mekanizması olarak biyometrik sistemlerin, uluslararası sınır kontrol uygulamalarında kullanımı ve etkinliği incelenmektedir. Göç kontrol yönetiminde kullanılan biyometrik sistemlerin avantajları ile dezavantajları etkinlik kapsamında tartışılmaktadır. Çalışma kapsamında varılan sonuç; göç yönetiminde biyometrik sistem kullanımının yasadışı göçü önleme ve sınırların güvenliğini artırma bağlamında katkısının somut verilerle ispatlanmadığı gerçeğidir.
Özet (Çeviri)
With the terrorist attacks occured in USA in 11 September 2001 and as the terrorists who have committed to these attacks were foreigners, the relation between immigration and security notions became an important topic. Both to prevent illegal immigration and to ensure more effective border security, countries take different precautions. One of the measures that put into practice is usage of biometric systems. Nowadays biometric systems are used in a lot of countries for passports, visa processes and at border gates. Biometric systems are used to improve safety and accelerate frequently traveling passengers? border processes. EU and USA implementations, within this scope, are discussed in detail. These two implementations, affected Turkey including with other countries. In this study, the usage and effectiveness of biometric systems as control mechanism of migration in international border control is reviewed. Advantages and disadvantages of biometric systems are discussed in the scope of effectiveness. The conclusion of this study is; contribution of usage of biometric systems to prevent illegal migration and improvement of border security in administration of migration cannot be shown concretely.