Tutuklama
Pre-trial detention
  1. Tez No: 317573
  2. Yazar: ERDEM AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VESİLE SONAY EVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Koruma tedbirleri münhasıran yargılamanın nihai hedefi olan maddi gerçeğe ulaşılabilmesi için şüpheli veya sanıkların belirli ölçüde özgürlüklerinden fedakârlık edilmesini öngörür. Bu çerçevede yargılamanın sıhhatli bir şekilde sürdürülebilmesi sağlanabilecektir. Koruma tedbirleri arasında şüphesiz tutuklama kişi hürriyetini en ağır ölçüde kısıtlayan uygulama olup kişilerin yargı kararından önce ve fakat yargılama süresi içerisinde, delilleri karartmamalarını ve kaçmamalarını temin etmek üzere tutukevlerinde geçici bir süre ile alıkonulmalarını öngörür. Hakkında kuvvetli suç şüphesi doğurmaya yeterli somut deliller bulunan şüpheli veya sanığın yargılamadan kaçmasını veya delilleri karartmasını engelleyebilmek için başvurulabilen, bu koruma tedbirinin masumiyet karinesi ile ilişkisi şüphesiz ceza muhakemesinin en büyük sorunsallarından birini ihtiva etmektedir. Söz konusu çalışma kapsamında tutuklama kavramın tanımı, ceza muhakemesinin genel ilkeleri ile ilişkisi, tarihi kökenleri ve karşılaştırmalı hukuktaki Türk yargı sistemindeki güncel uygulamasını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Protection measures which cause the restriction of freedom of suspected he suspects in order to achieve the ultimate goal of the offenses and criminal procedure that is nothing more than to reveal substantial reality concerning the crimes and then punish those offenders. Thus it will be possible to guarantee a effective manner to administrate the criminal proceedings. Among the protection measures pre-trial detention is undoubtedly one that restricts in the most serious civil liberties before the trial. This protection provides temporary confinement of suspects and defendants to ensure they cannot flee or destroy evidence. As a procedural measure which involves the detention of suspects and defendants before the judicial judgment to ensure they cannot flee or destroy evidence, the preventive detention is surely one of the most problematical institutions of the criminal penal procedure law. In the framework of this thesis, the notion of pre-trial detention, its relation with the presumption of innocence and other fundamental principles of the penal procedural law, its historical roots and the different application of this measure within the comparative law and its application in modern Turkish judicial system is elaborated.