La problematisation de l'Identité dans Au C?ur des Ténèbres de Joseph Conrad
Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği kitabında kimlik sorunsalı
  1. Tez No: 317574
  2. Yazar: MELİS AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği adlı romanının ana eksenini bir yolculuk oluşturmaktadır. Anlatıcı pozisyonundaki başkahraman Marlow'un arayışı bu yolculuğun sınırlarını çizmektedir. Söz konusu kendine, kim olduğuna dair bir hakikat arayışıdır. Dolayısıyla Marlow kendi Beyaz adam kimliğini sorgularken toplumsal kimliklerin bireylerin bedenlerinin dünyada bulunma tarzıyla çeliştiği ve beden kategorize edilen ve tanımlanan herhangi bir nesne gibi ele alındığı sürece bireylerin sınırları çizilmiş deneyimlerin patolojik bedenli özneleri olmaktan öteye gidemeyeceği ortaya çıkacaktır. Bu da kaçınılmaz olarak siyah adam ve standart kadın tanımlarına dair eleştiriyi de beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
In the centre of Joseph Conrad?s Heart of Darkness there is a voyage. The quest of the protagonist, that is to say, of Marlow?s, who is also in the position of the narrator, sets the limits of this voyage. And the main point here is a quest of truth. Therefore while Marlow interrogate his own identity the fact that the social identities contradict with the manner of being of the body in the world and that the individuals are only to be classified as the subjects with pathologic bodies of the already defined experiences as long as the body is treated like an object to be categorized and defined will come to light. This, in turn, will bring about inevitably the critiques on the definitions of the black man and the standard woman as well.