İmar mevzuatı çerçevesinde yıkım
La démolition dans le cadre de la legislation sur i'urbanisme
- Tez No: 317592
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Yıkım, yapıların fiziki varlığını ortadan kaldıran bir idari faaliyettir. Yıkım etkileri itibarı ile en ağır idari yaptırımdır. Yıkım niteliği itibarı ile mülkiyet hakkını, konut hakkını ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını sınırlandıran bir idari faaliyettir. Bir idari faaliyet olarak ortaya çıkan yıkımın etkilerinin son derece ağır olması, yıkımın usul ve esaslarının ortaya konulmasını zorunlu kılmaktadır.Yıkımın ölçülü, etkin ve hukuka uygun olması yıkımın hukuki mahiyetinin ve etkilerinin tam olarak anlaşılmasına bağlıdır. Bunun içinde yıkımın yargısal denetiminin etkin bir şekilde yerine getirilmesine bağlıdır. Zira idarenin hukuk ile sınırlandırılmasının etkin yolu etkin yargısal denetimdir. Buna göre yıkımın hukuki niteliğinin idari işlem, doğrudan doğruya idari eylem ve fiili yol olarak etkili bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir.Yıkımın yasal dayanaklarına uygun gerçekleşen bir yıkım ile hem idarenin kanuniliği hem de kamu düzeni sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
As a public service the demolition causes serious outcomes so this makes it necessary to analyse the basics and content of the demolition.?Demolition?, as the main subject of this study, means to abolish the physical and economical existence of a building. The demolition effects directly to the persons? living conditions and means a restriction upon the property right, dwelling immunity and some other rights of the persons. So the demolition is governed by the principle of the legality and the regime of ?basic rights and freedoms?. So the relationship between the demolition and ?the principle of the legality? and the regime of ?basic rights and freedoms? should be analyzed. The demolition carried out in compliance with relevant legal basis will provide us for the legality of the administration and the public order.