Denetim kalitesini artıran bir faktör olarak sektörel uzmanlaşmanın önemine ilişkin denetçi algısının ölçülmesi
Industrial specialization as a factor enhancing audit quality and auditor perceptions about this factor
  1. Tez No: 317593
  2. Yazar: YASEMİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; denetim çalışmasının nihai çıktısı olan denetim raporunun ve denetim çalışması süresince yapılan risk değerlendirmelerinin kalitesine etki ettiği düşünülen çeşitli faktörler arasında bulunan sektörel uzmanlaşma üzerinde bir literatür çalışması yapmak, denetçilerin bu faktörün önemine ilişkin algılarını ölçerek yapılan geçmiş araştırmalar ile karşılaştırmak ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu dolayısıyla denetim alanında meydana gelecek olan değişiklikleri anlamaya çalışarak bu yeni düzenlemeler doğrultusunda bağımsız denetim şirketlerinin sektörel uzmanlaşmaya yönelik adımlar atıp atmadıklarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışmanın ilk kısmında denetim standartları ve geçmişte gerçekleştirilmiş olan çalışmalardan yola çıkılarak kavramlar analiz edilmiş, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun denetim alanındaki düzenlemeleri açıklanmış ve problem durumu ortaya koyulmuştur. Bağımsız denetçilerin sektörel uzmanlaşma ve 6102 sayılı kanun sonrası bağımsız denetim şirketlerinde sektörel uzmanlaşmanın durumuna ilişkin yorumlarını almak amacıyla çeşitli unvanlara sahip 59 bağımsız denetçi ile bir anket çalışması yürütülmüş ve çalışmaya ilişkin bulgular analiz edilmiştir. Anket çalışması sonucunda, denetçilerin denetim kalitesini etkileyen en önemli faktörler olarak sektörel uzmanlaşma ve denetçinin yaşı, tecrübesi, eğitimi gibi kişisel özelliklerini gördükleri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu sonrasında KOBİ'lerin denetimine ilişkin olarak da sektörel uzmanlıklar ya da KOBİ uzmanlığı kavramı getirilerek bu anlamda denetim şirketlerinin organizasyonel yapılarında değişimler yapılmasını gerekli buldukları, ancak şirketlerce henüz bu tür yapılanma ya da eğitim olanaklarının sağlanmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are; to conduct a literature survey on industrial specialization which is considered to be one of the factors that affects the quality of risk assessments during the audit procedure as well as the audit report, to measure the perceptions of auditors about the importance of this factor and compare the measurements with the results of past researches, and finally to understand whether or not the audit companies have undergone procedures regarding industrial specialization for the auditing of SMEs after the new Turkish Commercial Code, Act No. 6102. In this respect, the first part of the research includes the analysis of concepts through the audit standards and part researches, information about the regulations of new Turkish Commercial Law on auditing, and discussion of the problems which are exposed in the methodology section. A questionnaire survey has been conducted with 59 independent auditors in order to receive their interpretations about industrial specialization and the position of this concept in audit companies after the new Turkish Commercial Code, Act No. 6102. As a result of the survey, it is found out that the auditors perceive the industrial specialization and the personnel qualities (education, experience, etc.) as the most important factors affecting the audit quality. Additionally, the results indicate that although the auditors regard the necessity of industrial specialization or ?SME specialization? for the audit of SMEs, the audit companies seem not to undergo such a change or support their employees by educations or training activities about the Turkish Commercial Code, Act No.6102.