Fonction d'agenda et discours politique de la presse écrite quotidienne : Le cas des élections législatives Turques en 2007
Gündem belirleme ve günlük yazılı basının siyasal söylemi: Türkiye?de 2007 genel seçimleri
  1. Tez No: 317594
  2. Yazar: ÇİLEM ERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DANACI YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezde, gündem belirlemenin Türkiye'deki günlük yazılı basının üzerindeki rolü incelenmektedir. Çalışma, hâkim ideolojik güçlerin yazılı basının gündemi ve siyasal söylemi üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı yazılı basının gündeminin özelliklerini ortaya koymak ve yazılı basının siyasi söylemini etkileyen siyasi ve ideolojik güçleri tartışmaktır. Çalışmada, 2007 yılında tartışmalı ve kırılgan bir atmosferde gerçekleştirilen genel seçimler sürecinde Türkiye'deki yazılı basının gündemi ve içeriği incelenmektedir. Çalışmada şu temel soruya yanıt aranmaktadır: ?Seçim kampanyası sürecinde yazılı basın gündemini nasıl inşa etmektedir? Haber çerçeveleri hâkim bir güç ya da ideolojiye bağlı olarak mı oluşturulmaktadır??
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of agenda-setting on the political discourse of the Turkish daily newspaper. It focuses influence of the ideological powers on the discourse and also the agenda of the press. The aim of this paper is to show the characteristics of the agenda of the press and discuss those powers that influence media discourse. It analyzes the content and agenda of the press in Turkey during the early parliamentary elections in 2007 which have been held in a fragile and controversial political atmosphere. It seeks to answer this main question:“How does the press construct their agenda during the process of the election campaign? Is the information framing is built depending on a dominant power or ideology? ”.