Batıl inançların Çin toplum yaşamına etkisi
The effects of superstitions to Chinese community life
- Tez No: 317616
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Eastern Linguistics and Literature, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında; Çin kültüründe, batıl inançlar ve bu inançların, toplum yaşamı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çin ve Anadolu kültürlerinde batıl inançlar, karşılaştırılmalı olarak çalışılmıştır.Çalışmada, değişik kaynaklar incelenerek ve Çin toplum yaşantısı gözlemlenerek bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucu, Çin'de yaşam biçimi haline gelen batıl inançlar, evlilik, doğum, ölüm, sayılar, renkler ve mimari olarak sınıflandırılmış ve ayrı ayrı incelenmiştir. Batıl inançların Çin'de nesilden nesile aktarılan bir gelenek haline geldiği görülmüştür. Çin kültüründe en yaygın batıl inançların, eşsesliliğe dayalı sayılar üzerine olduğu tespit edilmiştir. Birçok batıl inancın, kötü ruhları kovacağı ve şans getireceği inancıyla günlük yaşamda gelenek haline geldiği görülmüştür.Çalışmanın son aşamasında; Çin ve Anadolu kültürlerinde, evlilik, doğum ve ölüm sınıflandırılması yapılarak, batıl inançların benzerlik ve farklılıkları araştırılmış, Anadolu'da benzer batıl inançların, İslamiyet öncesi Asya kökenli Türk dinlerinin etkisiyle, günümüze kadar geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to study the superstitions in the Chinese culture and to identify the impacts of these superstitions on their social life. The superstitions in Chinese and Anatolian cultures were also compared in this study.Various sources were reviewed in this study and an evaluation was made after observing the Chinese social life. As a result of this evaluation, the superstitions in China that have become a life style for them were classified and examined individually under such headings as marriage, birth, death, numbers, colors and architecture. It was concluded that superstitions have become a tradition that is passed on to generation after generation in China. It was also ascertained that the most common superstitions in Chinese culture are the numbers that are based on homophony. Many superstitions have become a tradition in daily life thinking that they would push out evil spirits and bring good fortune.In the last section of the study, the superstitions in the Chinese and Anatolian cultures were compared and contrasted under the classifications of marriage, birth and death. It was concluded that similar superstitions in Anatolia have survived until today with the influence of the pre-Islam Asian origin Turkic religions.