Tataristan'da sosyal ve dini hayat: Kazan örneği
Social and religious life in Tatarstan: Kazan case
- Tez No: 317615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma,Tataristan Cumhuriyeti Kazan şehirinde yapılmıştır ve amacı sakinlerin sosyal ve dini hayatlarını ortaya çıkarmadır. Toplumun sosyo-ekonomik, sosyo-demografik, sosyo-kültürel durumları ve dinin teorik buyutu olan Tanrıya inanç gibi,praktik boyutunda namaz ya da oruç ibadetlerini yerine getirme gibi değişkenler incelenilmektedir.Dini ve sosyal hayat arasındaki etkileşimi yansıtmak üzere din ve eğitim, din ve aile yapısı, din ve sosyo-ekonomik durum gibi konular incelenilmektedir.Araştırmanın bulgularını değişkenler açısından ele aldığımızda hipotez ve sayıntılarımızın kanıtlarına ulaşmaktayız. Bulgulara göre erkeklere göre kadınların, dini tecrübenin ifade şekilleri yönelimli dindarlık düzeyleri daha yüksektir. Yaşlılara göre gençlerin, dini tecrübenin ifade şekilleri yönelimli dindarlık düzeyleri daha düşüktür. Sosyo-ekonomik olarak üst tabakadaki katılımcıların, alt tabakadakilere göre dini tecrübenin ifade şekillerine yönelik tutumlan daha düşüktür. Eğitim seviyesi düşük olan katılımcıların, eğitim dizeyi yüksek olanlara göre dini tecrübenin ifade şekilleri yönelimli dindarlık düzeyleri daha yüksektir. SSCB döneminde ateistik amaçta verilen derslerin insanların dine karşı ilgisiz kalmasında pek fazla etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the Kazan city, Republic of Tatarstan. The main purpose of the research is perscrutation and revelation of religious and social life in the region. In the thesis work it is paid a great deal of attention to the study of socioeconomic, socio-demographic, sociocultural situation in this society. In addition to that by the questionnaire and data analysis we succeeded in coverage of theoretical and practical components of religious life in Tatarstan. In purpose of detailed coverage of interaction social and religious life, was studied relations between religion and education system, religion and family, religion and socio-economic situationIn the final analyses we succeeded in corroborating of our previous hy-potheses. According to collected information women are more religious than men, and the older people are more religious than younger generation. Also there is a insignificant correlation between the economic condition of individual and his religious conduct. We succeeded in finding correlation between education and religious conduct. According to dates the individual with general secondary edu-cation more pious than individual with professional education. But with it according to dates individuals with higher education more religious than individuals with professional education.In the course of research we have revealed that the atheistic propaganda which occurred in the history of USSR finally did not lead to the total deviation of religion, and in the present time the number of religious people is steadily in-creasing.According to findings of questionnaire and researching religious life of Tatarstan and Kazan city, insufficient religious educational level of population was revealed. In addition to that the condition of whole sistem of religious education also is assessed as inadmissible and unsatisfactory.