Bir matematik sınıfındaki yazma aktivitelerine dayalı öğretim uygulamasının değerlendirilmesi
The evaluation of teaching practice based on writing activities in a mathematics class
- Tez No: 317665
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUUR NİZAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada, bir ortaöğretim matematik sınıfında yazma aktivitelerine dayalı öğretim uygulamasının ayrıntılı bir değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, öğrencilerin öğretim süreci içerisinde yazdıkları yazma aktivitelerinden ve araştırmacının süreç içerisinde yazdığı anlık ve genel sürece ait gözlem raporlarından yararlanılmıştır. Nitel araştırma paradigmasına dayalı bir eylem araştırması olan bu çalışmanın örneklemi bir düz lisenin 9. sınıfında öğrenim gören 15 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, bahar döneminde yaklaşık üç ay süresince araştırmacının kendi matematik derslerinde öğrencilere yaptırdığı yazma aktiviteleri ile araştırmacının anlık ve genel sürece ait gözlem raporlarından oluşmaktadır. Yaklaşık üç ay boyunca farklı alt problemlere yanıt aramak için öğrencilere 15 adet yazma aktivitesi yaptırılmış, ayrıca araştırmacı tarafından her bir yazma aktivitesi için 15 adet anlık gözlem raporları ile 5 adet genel sürece ait gözlem raporları yazılmıştır. Araştırmada kullanılan yazma aktiviteleri ile gözlem raporlarının nitel araştırma yöntemlerine göre içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Öğretim uygulamasının değerlendirmesi, genel olarak iki çerçevede yapılmıştır. Bunlar; öğrencilerin öğrenmeleri üzerinde yazma aktivitelerinin oluşturduğu etkiler ile uygulamanın kendisinin hem öğretmen hem de öğrenci gözünden değerlendirilmesi şeklinde olmuştur. Elde edilen bulgulara göre, yazma aktivitelerinin öğrencinin öğrenmeleri üzerine olumlu yönde etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca, yazma aktiviteleri ile yapılan öğretim uygulamasının hem öğretmene hem de öğrenciye pek çok yararının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to make a detailed evaluation of a teaching practice based on writing activities at a high school mathematics class. With this purpose, student?s writing activities in teaching process and researcher?s simultaneous and general process observation reports through the process were utilized. The samples of this qualitative research paradigm based action research study, consist of 15 students studying at the level of 9 th grade at a general high school. The data consist of the writing activities of the students which were made to be written by researcher in her own mathematics class and researcher?s simultaneous and general process observation reports for a 3 months period in spring term. Almost in three months time, in order to find out solutions for the different sub-problems, 15 pieces of writing activities were made to be done to the students and also for each of the writing activities 15 pieces of simultaneous observation reports and 5 pieces of general process observation reports were written by the researcher herself. Content analysis of writing activities and observation reports which were used in the research, were carried out according to the qualitative research method. The evaluation of teaching practice was carried out within two general frames. These are; the effects of writing activities on students? learning and the evaluation of practice itself in terms of both the teacher?s and the students? own perspectives. According to the findings, it was seen that writing activities have positive effect on students? learning. Also it is ascertained that this teaching practice, which was done with writing activities, has lots of benefits both for the student and the teacher.