A Comparative study of collacations in Turkish and English with special emphasis on lexical collacations
  1. Tez No: 31773
  2. Yazar: C. EVREN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İİ ÖZET Bu çalışmada İngilizce'deki ve Türkçe'deki birlik telikler sözcükbilim içerisindeki yerleri vurgulanarak karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Amaç bugüne kadar yeterince işlenmemiş bir konuyu irdelemek, hem özel anlamda hem de genel anlamda dile olası katkılarını belirlemek ve karşılaştırmalı dil çalışmalarındaki yerini göstermekti. Sayıltı birlikteliklerin doğal dil kullanımı olduğunun dilbilim kuramı içerisindeki, çocuk dil-edinimi ve anadili konuşucusu uygun kullanım bilgileri ışığında ispat edilebileceği, İngilizce ve Türkçe'deki birlikteliklerin ortak noktaları olabileceği ancak sosyo-kültürel yönden ve dile özgü sınırlamalardan dolayı farklılık gösterebileceği, doğal dil kullanımına ilişkin böyle bir bilginin dil-öğretimi ve çeviri çalışmalarına da çok değerli katkıları olabileceğiydi. Sayıltı ve sanılar bilgi ve örneklerle desteklendi ve yeni bulgular elde edildi. Birlikteliklerin sözcüklerin çokanlamlılığına ve toplumun değişen gereksinimleri doğrultusunda anlam genişlemesine bağlı oldukları, dile diğer dillerden girebildikleri, çok esnek ve yaratıcı yapıları olduğu için dildeki sözcük yetersizliğinden kaynaklanan ifade güçlüklerine bir çözüm olarak kullanıldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study, collocations in English and Turkish were analysed with emphasis on their place in lexicology. The aim was as much to investigate a subject that has not been well exploited, as to determine its possible contributions to language and indicate its place in comparative language studies. The hypothesis was that collocations were a natural use of language and this view could be supported in the light of the knowledge on child language aquisition and native speakers' use of language. It was also hypothesised that collocations in Turkish and English may have common points while there may be differences due to socio-cultural parameters and language-specific limitations, and that such knowledge about natural language use could also have important contributions to studies on language teaching and translation. The assumptions and hypotheses were supported employing relevant information and examples, new findings being obtained. It was observed that collocations depend on polysemy and extension of meaning in relation to the changing needs of societies, that they could be borrowed from other languages, and that they can be used as a solution, with their flexible and creative structure to expressive difficulties stemming from lexical inadequacy.