İdarenin taraf olduğu kira sözleşmelerinin hukuki rejimi
The legal regime of government's contracts of hire
  1. Tez No: 317735
  2. Yazar: FATMA AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu İdare Hukuku çalışmasında sözleşmeye idarenin kiracı veya kiraya veren sıfatıyla taraf olması bağlamında kira sözleşmeleri ele alınmıştır. Bu suretle idare hukuku ile özel hukukun karşılaşma noktalarından birisine ilişkin ?durum tespiti? ve ?değerlendirme? yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla konuyla ilgili idare hukuku ve özel hukuk temel kavramları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu yaklaşımın tezimizde yer verdiğimiz ilgili yargı kararlarının ve gerekçelerinin değerlendirilmesi bakımından önem taşıdığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this Administrative Law study, contracts of hire are examined in detail, within the specific context that the government is party as tenant or owner. In this way, due diligence and assessment are tried to do regarding to one of the match points of administrative law and private law. For this purpose, the relevant basic concepts of administrative law and private law were put forward. It is considered that this approach has importance with regard to related judicial decisions included in our study and assessment of the reasons.