Meşru savunmada sınırın aşılması
Exceeding the limit of self-defense
- Tez No: 317736
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Meşru savunmada sınırın aşılması, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 27. maddesindeki sınırın aşılmasına ilişkin yeni düzenleme bakımından, içeriği ve özellikleri henüz tam olarak ortaya konmamış bir kurumdur. Tezimiz ile amaçlanan, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 27. maddesinde gerek tüm hukuka uygunluk nedenleri, gerekse yalnızca meşru savunma bakımından özel olarak ortaya konan sınırın aşılması düzenlemelerinin, meşru savunma çerçevesindeki içeriği, hukuksal niteliği ve görünüş şekilleri hakkında açıklamalarda bulunmak, bu sayede de meşru savunmada sınırın aşılmasının hukuksal sonuçlarını tespit ederek, düzenlemeye bu yönden ışık tutabilmektir. Bu bakımdan evvela, meşru savunmanın ne anlama geldiği üzerinde durulacak, sonrasında meşru savunmada sınırın aşılmasının, 27. maddedeki tüm hukuka uygunluk nedenleri bakımından geçerli olan sınırın aşılması düzenlemesi ve yalnızca meşru savunma bakımından geçerli olan sınırın aşılması düzenlemesi çerçevesinde nasıl çözümleneceği belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Exceeding the limit of self-defense is a provision which is regulated under Article 27 of Turkish Criminal Code No.5237, hasn?t been defined terms of the content and features yet. In this article, there are two different provisions. One of them is about exceeding the limit of justification reasons and second one is just about exceeding the limit of self defense. The aim of the Master?s Thesis is to understanding the legal quality, content and forms of the appearance of exceeding the limit of Justification reasons and exceeding the limit of self-defense. Thus, we will designate the solution of exceeding the limit of self defense. By this way, we can enlight the practice of Article 27. In this regard, we will focus on the meaning of self-defense first, then we will emphasize the exceeding the limit of justification reasons which is regulated under Article 27 and exceeding the limit of self-defense. In this respect, we will determine the solution method in the sense of the exceeding the limit of justification reasons and exceeding the limit of self defense.