Kamusal entelektüel ve medya
Public intellectual and media
  1. Tez No: 317734
  2. Yazar: HEDİYETULLAH AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Kamusal Entelektüel ve Medya başlığını taşıyan bu çalışmada, kamusal entelektüel kavramının tarihsel gelişimi, kavramın tarihsel kaynakları ve unsurlarının tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Hem entelektüeller hem de kamusal entelektüeller olgusunun ortaya çıkışında önemli roller üstlenen, modern toplumun bilgi ve enformasyon üretim kurumları olan üniversite ve medya, tarihsel gelişimleri, kurumsallaşmaları, birbirleriyle ilişkileri, etkileşimleri ve bu bağlamda bir sosyal grup olarak entelektüellerin ortaya çıkışındaki rolleri bağlamında ele alınmıştır. Ayrıca entelektüelin etimolojik analizi, kamusallık, kitleselleşme kavramlarının anlam çerçeveleri ve bu kavramların entelektüeller tartışmasıyla bağlantıları üzerinde durulmuştur. Kamusal entelektüel kavramının ortaya çıktığı dönemin siyasal-toplumsal karakteri, sosyal bilimler ve akademideki yeni arayışlar ile entelektüel hayata ilişkin kriz tartışmaları da kamusal entelektüel kavramının anlam çerçevesinin tespiti bağlamında tartışılmıştır. Akademi ve medyanın etkileşimi ekseninde ortaya çıkan bir kavram olarak kamusal entelektüel, yeni bir bilen tipolojisinin göstereni olmakla birlikte, sosyal bilimler ve özellikle de sosyoloji üzerinde disipliner tartışma ve yapılanmaya da etkide bulunmuştur. Bu çerçevede kurumsal ve kuramsal boyutlarıyla kamusal entelektüellerin akademi, sivil toplum ve medya alanlarındaki çalışmalara ve tartışmalara etkileri de örnekler üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled ?Public Intellectuals and the Media?, will analyze the historical development of the public intellectual concept, its historical sources and elements.Universities and the media are the institutions in modern societies which produce knowledge and information, and they have played a significant role in the emergence of the phenomenon of intellectuals and public intellectuals. Thus, the historical development and institutionalization of these two institutions, their interactions and their role in the emergence of intellectuals as a social group will be discussed. In addition to the institutional development of universities and the media, the etymological analysis of the intellectual, the contexts of the public (publicness-publicity) and popularization, as well as their links to various discussions of intellectualism will be emphasized in order to provide a historical background to the concept of public intellectuals. Political-social characteristics of the period when the concept emerged, new quests in social sciences and academia and discussions concerning the crisis in the intellectual life will also be discussed within the framework of the public intellectuals phenomenon. Public intellectuals have risen up as an outcome of the interaction between the media and academia, and they signify a new type of wise man. However, the phenomenon has also influenced the disciplinary discussions and restructuring of social sciences and sociology in particular. Therefore the impact of public intellectuals on studies and discussions in academia, civil society and media will be explained and exemplified.