Rousseau'nun toplum sözleşmesinin Fransız İhtilali üzerindeki etkisi
Rousseau?s social contract?s influence on French Revolution
- Tez No: 317744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tezde, toplum sözleşmeciler içinde Rousseau'nun yeri ve onun bakış açısının Fransız İhtilali üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Tezde Rousseau'nun kuvvetler birliği ve egemenlik anlaşının şekillendirdiği birey/yurttaş bütünlüğü savunusu incelenmiştir. Rousseau'nun Fransız İhtilali'nin şekillenmesindeki etkisi, bu bakış açıları üzerinden değerlendirmiştir.Çalışmanın birinci bölümde, toplum sözleşmecilerin ortaya çıkış sürecine değinilerek Hobbes ve Locke'un toplum sözleşmesi kavrayışları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, Rousseau'nun toplum sözleşmesi kuramına temel olan görüşler değerlendirilmiştir. Tezde doğa durumu tanımı ve uygarlık eleştirisi, işbölümü ve özel mülkiyete ilişkin görüşleri, yasalar ve devlete ilişkin eleştirel yaklaşımları ve toplum sözleşmesi kuramı ortaya konuldu.Üçüncü bölümde, Rousseau'nun Fransız İhtilali'nin fikri altyapısı üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Bu etkiyi görmek için once Fransa'nın yapısına değinilerek, Fransız İhtilali'ne kısaca bakılmıştır. Rousseau'nun kuvvetler ayrılığı ve birey/yurttaş ikilemi üzerine görüşleri değerlendirilmiştir.Sonuç bölümünde ise özgürleştirici bir toplum sözleşmesinin nasıl olacağını cevaplamaya çalışan Rousseau'nun Fransız İhtilali'nin gerçekleşmesinde rol alan tüm unsurları bir bütün olarak etkilemediği ele alınmıştır. Halkın iradesine dayanmayan devletleri meşru görmediğini ve egemenliğin devredilemez olduğunu söyleyen Rousseau'nun kuvvetleri kendinde birleştirmeyi hedefleyen ve güçlü bir devlet yaratmak arzusuyla hareket eden totaliter yaklaşımlarla arasındaki fark irdelenmiştir. Rousseau'nun Fransız İhtilali'nin ortaya çıkmasında rol alan kitlelerin harekete geçmesi noktasındaki rolü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis discussed the place of Rousseau, in social contractors and influence of him on French Revolution. Thesis examined Rousseau?s advocacy about association of powers and individual/citizen integrity which shaped by the concept of sovereignty. Rousseau?s influence in shaping the French Revolution assessed of these perspectives.In the first section of the study, with referencing the process of emergence of social contractors, Hobbes and Locke?s social contracts has been emphasized.In the second section, opinions which Rousseau?s social contract theory?s based on were evaluated. Theses demonstrated the definition of state of natural and criticism of civilization, division of labor and his views on private property, critical approaches about laws and state and theory of social contract.In the third section, it focused on the Rousseau?s influence on the infrastructure of French Revolution. To see this influence it reference the structure of France and briefly examined French Revolution. It evaluated separation of powers and individual/ citizen dilemma.In conclusion, discussed that Rousseau, who tried to find an answer how a liberating social contract should be, did not affect all the elements which involved in the French Revolution as a whole. Examined the difference between Rousseau, who didn?t accept the states, which were not based on the will of the people and said inalienability on of sovereignty and totalitarian approaches which aims to integrate the force to itself and desire to create a strong state. Peruse the role of Rousseau at the point of the role of the activation of masses emergence of the French Revolution.