Çalışanların örgütlerine yönelik girişimcilik yönelimi algıları, örgüt desteği, kariyer tatminleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Otomotiv sektöründe bir araştırma
An investigation of relationship between organizational support, career satisfaction and intention to leave with the employees? perception of entrepreneurial orientation on their organization: A research in automotive sector
- Tez No: 317745
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Tez çalışmasında, örgütlerin girişimcilik yönelimi kavramı ve boyutları, kariyer tatmini kavramı ve kariyer tatminini etkileyen unsurlardan biri olan algılanan örgüt desteği ile kariyer tatmininin sonucu olan işten ayrılma niyeti ve bahsi geçen kavramlarla ilgili yapılan akademik çalışmalar ele alınmaktadır. Çalışmasının son bölümünde ise, çalışanların örgütlerine yönelik girişimcilik yönelimi algılarının, algılanan örgüt desteği ile kariyer tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan araştırma yer almaktadır. Otomotiv Sanayi Derneği'ne üye olan Türkiye'de Araştırma Geliştirme departmanına sahip örgütler ile gerçekleştirilen araştırmada çalışanların örgütlerine yönelik yenilikçilik, proaktiflik, risk alma, saldırgan rekabetçilik ve özerklik algılarının örgüt desteği ile kariyer tatminleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde, korelasyon, regresyon, t-testi ve Anova testleri kullanılmıştır. Sonuçlar, çalışanların örgütlerine yönelik girişimci yönelimi algıları ile kariyer tatmini arasında; çalışanların örgütlerine yönelik girişimci yönelimi algıları ile örgüt desteği arasında; çalışanların örgüt desteği algıları ile kariyer tatminleri arasında; çalışanların örgütlerine yönelik girişimci yönelimi algıları ile işten ayrılma niyetleri arasında; çalışanların kariyer tatminleri ile işten ayrılma niyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlara ek olarak, çalışanların örgütlerine yönelik girişimci yönelimi algıları ile kariyer tatmini arasındaki ilişkide algılanan örgüt desteğinin; çalışanların örgütlerine yönelik girişimci yönelimi algıları ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide kariyer tatmininin aracı değişken rolü olduğunu ve çalışanların demografik özellikleri ile kariyer tatminleri ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, concept of entrepreneurial orientation and its dimensions, career satisfaction and perceived organizational support which is one of the factors that affect career satisfaction and also intention to quit which is one of the results of career satisfaction and also academic studies related concepts are discussed. In the last part of the thesis includes a research about relationship between career satisfaction and intention to leave with the employees' perceptions of organizations entrepreneurship orientation.This research is concluded by automotive companies? research and development department which are the member of automotive manufacturers associations. Correlation, Regression, t-test and Anova tests are used for analyzing the data of 437 employees.The results show there is a significant association between employees? perception of entrepreneurial orientation and career satisfaction; between employees? perception of entrepreneurial orientation and perceived organizational support; between perceived organizational support and career satisfaction; between employees? perception of entrepreneurial orientation and intention to leave; between career satisfaction and intention to leave. Additionally, result reveals significant differences in relationship with demographic characteristics and career satisfaction and intention to leave.