Inhibitory process in verbal communication
  1. Tez No: 31775
  2. Yazar: CEYHUN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Sözel iletişime ilişkin, aşağıdaki varsayımlara dayalı bir model sunulmuştur: -kavramsal devindirim (activation), parametreleri sonsuza yaklaşan bir kaos işlevidir; -kavramsal duraklarım (inhibition), parametreleri sıfır olan bir entropi işlevidir; - sözel bilişimde duraklarım, devindirim ile bağıntılı işlev görür; bu işlev, bilgi birimlerinin, girdilerin zaman parametrelerine bağlı olarak, optimal işlenmelerini olanaklı kılar; - sözel girdilerin optimal işlenmesi, iletişimde bulunan sistemlerin erişebildikleri ortak bilgi alanının dinamik özelliklerine bağlıdır; - iletişim sırasında, herhangi bir bilgi birimindeki duraklatımın niceliği, o bilgiye erişimin kolaylığı ile ölçülebilir; bu ölçüm kritik bir süre içinde, bilginin bellekten okunma verimine ve hızma bakılarak yapılabilir. Yukarıdaki model, sözcük, biçimbirim, sözdizim, anlam ve edim girdileri açısından incelenmiş, ve bu açılardan desteklenmiştir. Bulguların işlembirim düzenleri, dil öğretimi ve genel ruhdilbilim araştırmaları açısından gelecek araştırmalara sunabileceği olanaklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY A model of verbal communication was introduced, based on the assumptions that - conceptual activation is a chaotic function whose parameters approach infinity; - conceptual inhibition is an entropic function with null parameters; - inhibition is an integral counterpart of activation in verbal computations; - the optimal processing of an activated information unit is made possible by the inhibition of associated units, according to temporal parameters of the input; - computational optimisation in verbal communication depends on the dynamic properties of the informational environment manifest to communicating parties; - the amount of inhibition received by an information unit during optimal communication can be assessed by the degree of ease with which the information represented can be accessed in terms of memory read-out efficiency and speed, within a“critical”time period after input in an interference-free working-memory status. The above model was tested in terms of lexical, morphological, syntactic, semantic, and pragmatic inputs, and was found to be viable within these linguistic categories. The possibilities offered by the findings for future research in neural systems, language teaching, and general psycholinguistics were discussed.