The effect of inhibitory control, working memory and domain on the processing of metaphors in children: A gesture-based study with turkish speaking preschoolers.
Çocukların metaforik ifadeleri anlamlandırma süreçlerinde ket vurma yetisi, işler belek ve alan etkisi: Türkçe konuşan okul öncesi çocuklarla jest odaklı bir çalışma
- Tez No: 833442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Metaforların nasıl işlendiği konusundaki çalışmalar, dolaylı erişim modeli ve doğrudan erişim modeli olmak üzere iki karşıt görüşe ayrılmıştır. Ayrıca, çalışmalar, metaforların aşinalık seviyelerinin yanı sıra ket vurma (KV) ve işler bellek (İB) yetilerinin metafor işlemesinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bugüne kadar, çocuklarda ket-vurma ve işler-belleğin metafor işlemesine etkisi araştırılmamıştır. Bu bulgular ışığında, bu çalışma, anadili Türkçe olan çocuklarda (Yaşortalama= 4,03; S = 20) yeni ve kalıplaşmış mecazi hareket olaylarının (MHO), duygu ve beden olmak üzere iki farklı alanda nasıl işlendiğini ve KV ile İB'nin bu süreç üzerindeki etkisi araştırmıştır. Bu bağlamda, çocukların metaforları anlama yetileri sözel olmayan jeste-dayalı ve sözel metafor açıklama aktiviteleri aracılığıyla değerlendirildi. Çocukların yanıtları, her iki görevde de, mecazi, gerçek anlam veya boş/yanlış yanıtlar olarak kodlandı. KV ve İB yetileri de değerlendirildi. Multinominal lojistik regresyon analizi, KV, İB, aşinalık değeri ve alanın MHO işleme üzerindeki etkisini değerlendirmek için kullanıldı. Sonuçlar, KV'nin daha iyi olması durumunda, çocukların mecazi jestleri kullanma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, daha yüksek bir İB kapasitesi, çocukların sözel metafor açıklama aktivitesinde daha çok metaforik cevap verme ihtimalini arttırdı. Ayrıca, metaforun alana-özgü farklılıklar gözlemlendi. Somut mecazi alan (beden alanı), kelimelerin gerçek anlamlarını tetikleyerek dolaylı erişim modeli gösterdi. Buna karşılık çocuklar soyut alan (duygu alanı) metaforlarını bileşenleri ayrıştırmadan doğrudan mecazi olarak yorumladı. Bulgular, metaforları işlemek için tek bir birleşik stratejinin olmadığını ve KV ile İB'nin çocuklarda metafor işlemesinde önemli bir rol oynadığını öne sürdü.
Özet (Çeviri)
The debate on how metaphors are processed has been a long-standing question, traditionally, divided into two opposing views: the indirect-access model and the direct-access model. Additionally, studies have shown that conventionality as well as inhibitory control (IC) and working memory (WM) play a crucial role in metaphor processing. To date, no studies have investigated the effect of IC and WM on the processing of metaphors in children. In light of these findings, we investigated how novel and conventional metaphorical motion events (MMEs) in two different domains (emotion and body) are processed by Turkish children (MAge= 4,03; N = 20), and the effect of IC and WM on this process. In that regard, children were assessed through non-verbal gesture-based act-out task and verbal metaphor comprehension tasks. Children's responses were coded as metaphorical, literal, or null/wrong responses in both tasks. IC and WM were also assessed. A multinominal logistic regression was used to assess the effect of IC, WM, conventionality, and domain on the processing of MMEs. The results revealed that the better the IC, the higher the probability of children using metaphorical gestures. Additionally, a higher WM capacity corresponded to more metaphorical verbal responses. Also, domain-specific differences were observed. The concrete metaphorical domain (body-domain) triggered the literal meaning of the vehicle, suggesting indirect processing, while abstract domain (emotion-domain) was directly interpreted metaphorically, without decomposition. The findings suggested that there is not one unified strategy to process metaphors and IC and WM play a significant role in metaphor processing in children.