Sovyet sonrası Orta Asya'da kadın: İmaj ve gerçeklik
Post-Soviet women in Central Asia: Image and reality
- Tez No: 317760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, SSCB'nin dağılmasından sonraki dönemde Orta Asya'da kadının toplumsal ve sosyo - ekonomik konumunu ve bunun sinemaya yansıtılma biçimlerini açıklamaktır. Konu, Orta Asya kadınlarına dair genel bir tarihsel çerçeve çizmek, kadının geleneksel aile yapısı karşısında koruduğu konumu ve sosyo ? ekonomik statüsünden yola çıkılarak, Orta Asya Cumhuriyetlerinde çekilmiş olan filmlerde yansıttığı imajı ve gerçekliliği tespit etmek amacıyla ele alınmıştır. Çalışmada, Orta Asya ülkeleri kadınlarının XIX. yüzyılın sonunda, Sovyet dönemi ve Post Sovyet dönemlerinde toplumsal ve sosyo ? ekonomik konumu gelişmeleriyle açıklanmıştır. Çalışmada ayrıca, Orta Asya sinemasında kadın konumunun nasıl yansıdığını anlamak amacıyla, kadın temalarını ele alan filmlerden örnekler de verilmiştir.Bu çalışma yapılmadan önce, tarafımızdan Orta Asya kadınlarının yaşamlarına dair kitaplar, makaleler taranmış ve okunmuştur. Çalışmaya konu olan dönemi ele alan Orta Asya filmleri izlenmiştir. Kaynaklar okunup, filmler izlenip konuya hakim olduktan sonra da yazım aşamasına geçilmiştir. Yazım aşamasında da Orta Asya kadınının toplumsal ve sosyo ? ekonomik konumunu belirleyen etkenler analiz edilmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak, Orta Asya'da bağımsız devletlerin oluşum süreci sırasında meydana gelen değişikliklerin kadınların statüsünü doğrudan olumsuz yönde etkilediği, tarafımızdan gözlemlenmiştir. Son yıllarda toplumsal alanda kaydedilen bazı ilerlemeler ve kadınlar lehine yapılan bazı girişimler sonucu, Orta Asya kadınının durumu az çok iyileşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to illustrate the social and socio-economic situation of women in Central Asia after Soviet era. This topic is to determine the historical and general frame for Central Asia woman, to define the image and reality reflected in films produces in Central Asia by taking in consideration woman?s position which is kept against traditional family structure and their socio-economic status of them. The study purpose is to show the social and socio - economic status of Central Asian women before the Soviets, during the Soviet period and after Post-Soviet era. Also, the thesis is covers with Central Asian movies in order to clarify how status of woman is reflected in Central Asia better.During the research phase of this study, books and articles about Central Asian women were reviewed and analysed. Central Asian movies which deal with related period were watched. After the literature review and watching movies the writing of the thesis was commenced. During the writing phase of this thesis the factors that determine woman?s social and socio-economic status are tried to be analyzed and explained.As a result, it is observed that the changes which occured during the formation process of independent states affected the status of woman directly in a negative way. Thanks to some progress in social areas and some initiatives which are favourable for women, their legal and social position got much better.