Bosna Hersek Ceza Hukukunda ve Türk Ceza Hukukunda soykırım suçu
Genocide crime in The Criminal Law of Bosnia and Herzegovina and The Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 317779
  2. Yazar: EMINA KARO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türkiye Cumhuriyeti ve Bosna Hersek Ceza Kanunları'nda soykırım suçu ile ilgili yer alan düzenlemelerin ikisinde de 1948 Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nden önemli derecede faydalanılmıştır. Diğer taraftan Bosna Hersek'in yaşamış olduğu soykırım ve soykırım suçunun yargılanması deneyimleri de ortadadır. Bu bakımdan, bu çalışma, soykırım suçunun Yeni Türk Ceza Kanunu'nda ve Bosna Hersek Ceza Kanunu'nda yer alış biçimini ele almayı ve bu sayede soykırım suçunun ve bu suçun cezalandırılmasına dair iki ülke kanunları arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya koyulabilmesini amaçlamaktadır. Bu yapılırken, uluslararası hukuk kuralları, uluslararası sözleşmeler, uluslararası mahkemelerin kuruluş statüleri, Bosna Hersek'teki soykırım suçunu yargılamak üzere kurulmuş olan mahkemenin kararları incelenmiş ve ayrıca soykırım suçu üzerine yapılmış çalışmalardan faydalanmak üzere geniş bir literatür taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The arrangements under the Criminal Code of Republic of Turkey and Bosnia and Herzegovina regarding the crime of genocide have benefited significantly from the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide 1948. On the other hand, the genocide experienced by and the experiences regarding the trials of the crime of genocide of Bosnia and Herzegovina are clear. Therefore, this study aims to examine how the crime of genocide is dealt with under the New Turkish Criminal Code and Criminal Code of Bosnia and Herzegovina and thus to reveal the similarities and differences regarding the punishment of this crime between the laws of both countries. To this end, international law rules, international agreements, establishment statuses of international courts, the judgments of the court established in Bosnia and Herzegovina to hear the crime of genocide are examined and a comprehensive literature search is made in order to benefit from the studies on the crime of genocide.