Modern kent toplumunda Facebook ile yalnızlaşan gençlik: İstanbul Üniversitesi örneği
Adolescence becoming lonely with Facebook in modern city society: An example of İstanbul University
  1. Tez No: 317778
  2. Yazar: TUBA NUR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez kapsamında Facebook isimli sosyal ağın kullanımı, genç kullanıcılarında bir yalnızlığa sebep olup olmadığı incelenmiştir.İnceleme Facebook'u kullanan öğrencilere anket ve yalnızlık ölçeği uygulanarak yapılmış, sonuçlar tablo ve grafik haline getirilmiştir. Araştırma sonucuna göre Facebook kullanımı, kullanım amacına göre yalnızlık ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Yalnızlık olgusu, Facebook'da oyun oynayanlarda veya metin/video/resim paylaşanlarda yüksek olduğu saptandığı için, bir arada yapılacak aktivitelerin ilgili bakanlıklar tarafından geliştirilip duyurulması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the usage of the social network Facebook is analysed if it has an influence on making lonely their young users.The analyze is made with a public survey and a lonelyless scale for students using Facebook and the results are turned into panels and graphics. According to the results of the content analysis, the using of facebook has a relation with loneliness according to the using aim. Because bigger loneliness has a relation with users, who plays games on Facebook or share videos/pictures/texts, it?s understood to create an alternative environment for activities in common for this users by the related government department.