Boşanma sonrası yaşama uyum
Post-divorce adjustment
  1. Tez No: 317787
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAYAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çeşitli toplumsal değişimler sonucunda evlenmelerin boşanma ile sonuçlanma oranında artış gözlenmektedir. Boşanma, yeniden uyum sağlamayı gerektiren bir kriz durumudur. Yurtdışında boşanma sonrası yaşama uyuma çeşitli kuramsal açıklamalar getirilmiş ve çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, Türk toplumunda boşanma sonrası yaşama uyumu ve boşanma sonrası yaşama uyumun boyutlarını yordayan değişkenlerin neler olduğunun ve nasıl bir seyir izlediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.504 boşanmış bireyin katıldığı çalışmada Fisher Boşanma Sonrası Yaşama Uyum Ölçeği, araştıma kapsamında geliştirilen Boşanma Hakkında Yerleşik İnançlar Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve yorumlanmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of various social changes, divorce rate of marriages has been increasing. Divorce is a crisis situation that requires re-adaptation. In other countries, various theorotical explanations and researches have been made about post-divorce adjustment. In this study, it is aimed to determine the predictors of post-divorce adjustment and it?s dimensions with it?s course in a Turkish population.With participation of 504 divorcees in this study, Fisher Divorce Adjustment Scale, Divorce Beliefs Scale, which was developed in this study, and Personel Information Form was used.The findings were discuused in the light of literatüre and recommendations were made.