The impact of the Kurdish issue and the PKK terrorism on Turkish foreign policy between 1988-1999
1988-1999 yılları arasında Kürt sorunu ve PKK terörünün Türk dış politikasına etkisi
  1. Tez No: 317788
  2. Yazar: ALPARSLAN TARKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE KINACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, Kürt Sorununun, özellikle PKK Terörünün, İran-Irak Savaşı'nın sona ermesiyle başlayan 1988 yılı ile PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'yi getirildiği 1999 yılları arasında, Türk Dış Politikası üzerine etkisini analiz etmektir. Çalışmanın diğer ana amaçları, söz konusu dönemde Dünya siyasetinde meydana gelen, İran-Irak Savaşı ile Soğuk Savaş'ın sona ermeleri, Birinci Körfez Savaşı ve bu savaşlar sonunda meydana gelen Kürt mülteci sorunu kapsamında, bölge devletleri olan Irak ve Suriye ile büyük devletler olan Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Ekonomik Topluluğu/Avrupa Birliği'nin Türkiye ile olan ilişkilerinde, Kürt sorunu ve PKK terörünün etkisi ve yeri olacaktır.Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu yıl olan 1923'ten bu yana, çok sayıda iç ve dış politika mevzusu ile ilgilenmek durumunda kalmıştır. Orta Doğu gibi, sorunlarla dolu bir bölgede, Türkiye Kürt Sorunu ve PKK terörünü çözmek için birçok politikalar geliştirmektedir. Çalışmada, Türkiye'nin özellikle PKK terörünü çözmek için harcadığı çabalar ile bunların Türkiye'nin dış politikasına etkisi, odak noktaları olacaktır. Türkiye'nin bu mücadelesinde, İran-Irak Savaşı, Soğuk Savaş'ın sona ermesi, Birinci Körfez Savaşı ve sonrasındaki gelişmeler, önemli etkiler bırakmıştır. Söz konusu dönemde, genel olarak Türkiye'nin söz konusu sorunlara, güvenlik perspektifinden, dolayısıyla realist bir perspektiften çözüm bulmaya çalıştığı anlaşılmaktadır.Çalışma, beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın kapsamı, metodolojisi, teorik çerçevesi açıklanacak ve Türk dış politikasının genel özellikleri ele alınacaktır. İkinci bölümde, Kürtlerin kısaca tarih sahnesine çıkışları; dil, din, ırk ve yaşadıkları coğrafi bölge hakkında bilgiler verilecek; Türkiye'deki Kürtler ile ilk olarak PKK'nın ortaya çıkması ve bu dönemde Türk dış politikasındaki etkisi ifade edilecektir. Üçüncü bölümde, İran-Irak Savaşı bağlamında Kürt Sorunu ve PKK terörü konularının, Türk dış politikasına etkileri irdelenecek olup, dördüncü bölümde de Birinci Körfez Savaşı'nın sonuçları kapsamında, Kürt sorunu ve PKK terörünün Türk dış politikasına etkileri üzerinde durulacak ve sonuç bölümü olan beşinci bölümde de tüm bu olayların, 1988-1999 döneminde Türk dış politikasına etkileri üzerinde bir değerlendirme ve analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the impact of the Kurdish issue and more specifically of the PKK terrorism over Turkish foreign policy between 1988, the year when the Iran-Iraq War ended, and 1999, the year when the head of PKK was arrested and brought back to Turkey. The other major aims of the thesis are the effects and importance of the Kurdish issue and the PKK terrorism on Turkey?s relations with the regional states such as Iraq and Iran along with Turkey?s relations with the major powers such as the United States of America and the European Economic Community/European Union, in the scope of the major structural changes in the World politics such as the end of Iran-Iraq War and First Gulf War and the Kurdish refugee crisis which broke out at the end of these wars.Since the foundation of the Turkish Republic in 1923, it had to deal with certain domestic and foreign policy issues. In a conflict-ridden region such as the Middle East, Turkey has been developing certain policies to solve the Kurdish issue and the PKK terrorism. In the study, the focal points are going to be especially the efforts that Turkey had to dedicate in order to solve the PKK terrorism along with their effects on Turkish foreign policy. In Turkey?s combat against these issues, Iran-Iraq War, end of Cold War, First Gulf War and the developments that took place left significant effects. During the period in question, it is established that Turkey tried to find solution to the issues from a security perspective, hence from a realist perspective.The study is composed of five chapters. In the first chapter, the scope of the thesis, its methodology and its conceptual framework are going to be explained and the basic tenets of the Turkish foreign policy are going to be indicated. In the second chapter, information concerning the Kurds? appearance in the history and the information on their religion, language, race and the territory where they inhabit are going to be provided; Kurds in Turkey along with PKK?s first emergence and their effects on the Turkish foreign policy are going to be shown. In the third chapter, the effects of the Kurdish issue and the PKK terrorism on the Turkish foreign policy, in the scope of the Iran-Iraq war is going to be examined; in the fourth chapter the effects of the Kurdish issue and the PKK terrorism are going to be mentioned in the scope of the results of the First Gulf War and finally in the fifth chapter, an evaluation and analysis are going to be made on the effects of all of these events on the Turkish foreign policy.