Ebeveynleri boşanmış ergenlerin boşanma sonrası yaşama uyumu
Post-divorce adjustment of adolescents of divorced parents
- Tez No: 586151
- Danışmanlar: DOÇ. TÜRKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı, ergenlerin psikolojik dayanıklılığının boşanma sonrası uyumlarını yordayıp yordamadığının incelenmesi ve ergenlerin boşanma sonrası yaşama uyumlarının çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediğinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda öncelikle araştırmacı tarafından Boşanma Sonrası Yaşama Uyum Ölçeği geliştirilmiştir. Araştırmanın üç çalışma grubu da Ankara'da bazı ortaöğretim kurumlarına devam eden anne babası resmi olarak boşanmış dokuz, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Birinci çalışma grubu, araştırma kapsamında geliştirilen Boşanma Sonrası Yaşama Uyum Ölçeği'nin psikometrik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla uygulama yapılan 437 ergenden; ikinci çalışma grubu, Ergen Boşanma Sonrası Yaşama Uyum Ölçeği açımlayıcı faktör analizinde ortaya çıkan faktör yapısını doğrulamak amacıyla uygulama yapılan 271 ergenden; üçüncü çalışma grubu ise Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği alt boyut puanlarının Ergen Boşanma Sonrası Yaşama Uyum Ölçeği toplam puanını yordayıp yordamadığının ve boşanma sonrası yaşama uyumun bazı değişkenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediğinin incelenmesi amacıyla uygulama yapılan 358 ergenden oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre, altı boyuttan ve toplam 31 maddeden oluşan bir yapının açığa çıkarıldığı Ergen Boşanma Sonrası Yaşama Uyum Ölçeği'nin ebeveynleri boşanmış ergenlerin boşanma sonrası yaşama uyum düzeylerini ölçmek için yeterli psikometrik özelliklere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından bir diğerinde, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği alt boyutlarından aile desteği, mücadele azmi ve empatinin ergenlerin boşanma sonrası yaşama uyumlarını anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Ayrıca, ergenlerin boşanma sonrası yaşama uyum düzeylerinin cinsiyete, birlikte yaşamadığı ebeveyni ile görüşme sıklığına, sosyoekonomik düzeye ve ebeveynler arasındaki ilişkiye göre anlamlı fark gösterdiği; birlikte yaşadıkları kişiye göre ise anlamlı fark göstermediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to explore whether resilience in adolescents predict their post-divorce adjustment and to analyze whether there is a significant difference in terms of various demographic variables in post-divorce adjustment of adolescents. Within this framework, the Adolescent Post-Divorce Adjustment Scale has been developed with the data obtained from 437 and 271 adolescents for exploratory and confirmatory analysis, respectively. Focus group of the study involve secondary school students whose parents were officially divorced and students were 9th,10th and 11th graders. The study group includes 358 adolescents that undergone the procedures in order to determine whether the points of the Adolescent Psychological Resilience Scale predict the points of the Adolescent Post-Divorce Adjustment Scale and whether post-divorce adjustment shows a significant difference in terms of some variables. According to the findings, a structure made up of six dimensions and 31 items have been revealed; it was concluded that the Adolescent Post-Divorce Adjustment Scale has sufficient psychometric features to measure the level of post-divorce adjustment. Another result for the research indicates that subcategories of the Adolescent Psychological Resilience Scale, family support, sense of struggle, and empathy predict the adolescents' post-divorce adjustment significantly. In addition, it was found that adolescents' post-divorce adjustment levels differ significantly according to gender, the frequency of seeing the parents whom the adolescents don't live together, socio-economic conditions and the relationship of the parents with each other; but doesn't differ significantly according to the person the adolescents live with.