Çelik kirişlerin optimal teşkillerinin ve tasarım esaslarının araştırılması
Formations and investigation of optimal design principles of steel beam
- Tez No: 317812
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL EYYUBOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İstatiksel olarak yapılan araştırmalar çelik yapı taşıyıcı sistemlerinde kiriş konstrüksiyonlarının yapıda çelik kullanımının %43'ünü oluşturduğunu ortaya koymuştur. Buna göre de rasyonel kiriş teşkillerinin veya özel çeliklerin kullanılması ile yapının kiriş konstrüksiyonlarına düşen çelik miktarının azaltılmasına yönelik teşkillerin ve yaygın inşaat uygulanması tedbirlerinin hazırlanması güncel bir konudur. Kiriş, eğilmeye çalışan bir yapı elemanı olarak karma gerilme şekil değiştirme durumunda olmaktadır. Sade kirişin açıklığı ortasında normal gerilmeler, mesnet kısımlarında ise kayma gerilmeleri daha etkili olmaktadır. Açıklığın ortası ile mesnet arasındaki kiriş kısmında ise asal gerilmelerin etkimesine dayanan boyutlandırma şartları uygulanmaktadır. Kirişin uzunluğu ve en kesit yüksekliği üzere gerilme dağılımının gerçek değerlerine bağlı olarak kiriş teşkillerinin hazırlanması daha ekonomik yapı taşıyıcı sistemi tasarımının güncel bir konusudur ve bu tez çalışmasında bu konunun araştırması yapılmıştır. Tez çalışmasında I en kesitli olarak teşkil edilen, uzunluğu üzere değişen en kesitli petek gövdeli düzenlenen yapma kirişlerin tasarım esasları yer almaktadır.Tez çalışması 5 bölüm, sonuçlar ve kaynak kısımlarından oluşmaktadır. Burada kiriş malzemesi olarak çeliklerin mekanik özellikleri ve bunların iyileştirilmesi yöntemleri, enine eğilmeye çalışan yapı elemanlarında gerilme ve şekil değiştirme analizi, yapma kirişlerin tasarım esasları, kirişlerin çekme başlıklarının davranışlarının deneysel olarak incelenmesi, yapma petek kiriş teşkilinin hazırlanması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Constructions of steel building structural systems research in the statistical structure of steel beams showed that the use constitutes 43% . Accordingly, the rational use of special steels with the structure of the beam or girder constructions falling formations in the amount of steel construction to reduce the formation and implementation of common measures is the current issue. Beams, bending works as a structural element is a mixed case of tensile strain. Simple opening in the middle of the beam normal stresses, shear stresses in parts of the body is more effective support. With the support beam at the center of the opening between the action of the principal stresses are applied based on the sizing requirements. The cross-sectional height of the beam length and beam, depending on the actual values of the stress distribution in the preparation of formations in an updated design of the delivery system is more economical structure, and this thesis research has been done in this matter. In the thesis, there are I cross section, varying the length of the beams, the design principles to make the cross-section is located in the honeycomb body.Thesis consists 5 Section, results and the sources. Here,there are the mechanical properties of steels and their improved methods of beam material, structural elements running transverse bending stress and strain analysis, design principles of making beams, beams, pulling experimental investigation of the behavior of heads, making preparation of cellular beams .