John Dos Passos, victim: A man in the age of ideology and change
  1. Tez No: 31782
  2. Yazar: AYHAN AKENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ii ÖZET Bu tez John Dos Passos karakterlerini U.S.A. adlı eserinde 1901 ile 1927 yılları arasında Sacco ve Vanzetti davasına kadar olan dönemde Amerika Birleşik Devletlerinin sosyal, politik ve tarihsel ortamının kurbanları olarak tanımlamaya çalışmaktadır. U.S.A. 'in sonunda John Dos Passos sunu ilan eder:“Evet, biz iki ayrı ulusuz.”Bu ayrılık yoksullar ile zenginler, solcular ile kapital istler, baskı altındakiler ile baskı yapanlar ve son olarak da idealist yazar ile umursamaz toplumu arasındaki belirgin farklılıktır. 1901 ile 1927 arası dönem bugünün Amerika Birleşik Devletlerinin oluşumunda önemli yeri olan bir dönemdir. Ülkenin hızla sanayileşmesi, endüstriyel kapitalizmin Ülkeye uyarlanması, Ülkede güçlü tröstlerin ortaya çıkması, Dünya Sanayi isçileri Birliği (IWW)'nin kurulması, otomobilin ilk seri imalatı, radyo yayınlarının baş laması, kadınlara oy hakkının verilmesi, I. Dünya Savası ve Amerika Birleşik Devletlerinin bu savaşa katılımı, Rusya'da Komünist Devrimi, ve Amerika Birleşik Devletlerinin dünyada bir büyük güç olarak kendisinden uzakta veya yakında olan dünya olaylarına karışması olaylarının meydana geldiği hızlı bir değişim dönemiydi. Bu hızlı değişimlere bakarak John Dos Passos romanlarında Amerikan toplumunu anlatır. Zamanın popüler kültürü insanları mümkün olduğu kadar çabuk zengin olmayaİİİ ve güç ile Un sahibi olmak için merdivenin en Ust basamağına tırmanmaya itmiştir. Bu öğretiyi uygulaya mayanlar insani ve ahlaki değerleri koruma çabaları esnasında yokedilmisler ve kaçınılmaz olarak kurban olmuşlardı, ve bu öğretileri uygulayanlar da kurban olmaktan kacamamıslardı, cünkü sahip oldukları insanlıklarını ve değerlerini sonsuza dek yitirmişlerdi. Bu kurbanlar toplumu John Dos Passos'un, zamanının Amerika Birleşik Devletlerini nasıl gördUgllnUn bir yansımasıdır. Bu tez, John Dos Passos karakterlerini listeleyerek ve kurban kelimesi ışığında onları tanımlayarak sınıflandır maya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT This thesis purports to define John Dos Passos char acters as victims under the social, political and histor ical circumstances of the United States in the period be tween 1901 and 1927 up to the year of the Sacco and Van- zetti Case as the borderlines of his trilogy U.S.A.. At the end of U.S.A. John Dos Passos makes a declaration:“All right, we are two nations,”a significant distinc tion between the poor and the rich; the leftist and the capitalist; the oppressed and the oppressor; and finally the idealistic writer and his indifferent public. The period between 1901 and 1927 is an important pe riod in the process of making of todays United States of America. It was a period of rapid change stimulated by domestic and international events: the fast industrial ization of the country, the adaptation of industrial cap italism, the emergence of powerful trusts in the country, the founding of Industrial Workers of the World (IWW), the first mass production of the automobile, the begin ning of radio broadcasting, granting suffrage to women, World War I and the US involvement, the Communist Revolu tion in Russia, and the US emerging as a world power and her involvement in world affairs near or far. Looking at these rapid changes John Dos Passosdescribes the American society of his novels. The popular culture of the time brainwashed people to get rich as soon as posible and climb the top of the ladder in order to have power and fame. Those people who did not adopt these teachings inevitably became victims because in their struggle to retain humane and moral values they were destroyed and those who adopted these teachings also became victims because they lost their values and human ity forever. This is how John Dos Passos views the United States of the time: the society of victims. This thesis attempts to categorize John Dos Passos' characters by listing and defining them under the term“victim.”