Metil viyole içeren sulu çözeltilerden renk giderimi için Thamnidium elegans'ın biyosorpsiyon karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of the biosorption characteristic of Thamnidium elegans for decolorization of methyl violet containing aqueous solutions
- Tez No: 317865
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Thamnidium elegans fungal kültüründen hazırlanan biyokütle üzerine Metil Viyole (MV) boyarmaddesinin biyosorpsiyonu kesikli ve sürekli sistemde araştırılmıştır. Biyosorpsiyon üzerine başlangıç pH'sı, biyosorban miktarı, süre, akış hızı, başlangıç boyarmadde derişimi ve yabancı iyon etkisi parametreleri incelenmiştir. Biyosorbanın tekrar kullanım özelliği araştırılmış, ayrıca boyarmadde içeren ortamda ve atıksu koşullarında biyosorpsiyon performansı incelenmiştir. Biyosorpsiyonun yalancı ikinci dereceden kinetik ve Langmuir izoterm modellerine uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Düşük biyosorban miktarı ile kısa sürede yüksek biyosorpsiyon verimine ulaşılmıştır. Kesikli sistemde biyosorbanın maksimum biyosorpsiyon kapasitesi 579,11 mg g ?? olarak belirlenmiştir. Biyosorpsiyon ? desorpsiyon çalışmalarında T. elegans'ın serbest formdaki bir biyosorban için iyi sayılabilecek bir tekrar kullanım performansına sahip olduğu gösterilmiştir. Olası biyosorban ? MV etkileşimleri zeta potansiyeli ölçümü ve FTIR analizi ile incelenmiştir. Çalışmadaki bulgular önerilen biyosorbanın, MV boyarmaddesinin sulu ortamdan giderilmesinde etkili bir alternatif olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study biosorption of Methyl Violet (MV) dye onto biomass prepared from Thamnidium elegans fungal culture was investigated in batch and continous systems. The effects of initial pH, biosorbent amount, time, flow rate, initial dye concentration and co ? ion on the biosorption were investigated.Reusability property of the biosorbent was examined in addition to its biosorption performance in dye containing wastewater conditions. Biosorption process was described by the pseudo ? second order kinetic and Langmuir isoterm models. The high biosorption yield was recorded with lower amount of modified biosorbent in a short equlibrium time. Maximum biosorption capacity of biosorbent in batch mode was determined as 579,11 mg g ?? Biosorption desorption studies indicated that T. elegans has a relatively good rejeneration potential for a free form of biosorbent. The possible dye biosorbent interactions were investigated by zeta potential measurments and FTIR analysis. Findings indicated that the suggested biosorbent may be an effective alternative for the removal of MV dye from aqueous media.